Aktywna Biblioteka

Projekt „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!”

Koordynator projektu: Janina Borchmann – dyr. biblioteki.
Pomagać mi w projekcie będą: Agnieszka i Dorota.
     W ramach Konkursu Grantowego nasza Biblioteka, otrzymała z Programu Rozwoju Bibliotek dotację na realizacje projektu pt. „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!”. Do konkursu grantowego „Aktywna Biblioteka” wpłynęło 418 wniosków. Zdobyliśmy 78,5 punkta, co przełożyło się na 111 miejsce, wśród 207 projektów, które ekspercka Komisja Grantowa zarekomendowała do dofinansowania. Wnioskowaliśmy o dotacje w wysokości 5000 zł. Otrzymaliśmy 100% wnioskowanej kwoty. Cała wartość budżetu projektu opiewa na kwotę 9185 zł. Członkowie Komisji otrzymali do oceny 418 wniosków złożonych przez biblioteki biorące udział w drugiej rundzie Konkursu. Aby ocenić nadesłane projekty w jak najbardziej sprawiedliwy sposób, każdy wniosek rozpatrywany był przez parę jurorów. Mogli oni ocenić wniosek na dwóch poziomach: poprzez przyznanie punktów w siedmiu kategoriach oraz rekomendowanie bądź odrzucenie projektu. Kategorie, według których oceniane były wnioski, to: 1. Adekwatność i spójność. 2. Pożyteczność: korzyści dla społeczności. 3. Pożyteczność: korzyści dla biblioteki. 4. Nowe technologie. 5. Współpraca lokalna. 6. Komunikacja.
     Realizacje projektu pt. „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!”. Głównym celem projektu jest: zmniejszenie rozmiaru zjawiska zwanego wykluczeniem technologicznym osób po 50 roku życia przez: naukę posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami – komputer, skaner, kamera internetowa, słuchawki z mikrofonem, drukarka; poznanie zalet korzystania z komputera i Internetu, nabycie przez nich praktycznych umiejętności poruszania się po Internecie, wysyłania e-maili, założenia kont na portalach społecznościowych – facebook, nasza klasa; korzystania z komunikatorów – SKYPE, Gadu-Gadu; założenia konta na portalu YOUTUBE; obsługa popularnych programów komputerowych – Word, Power Pont; założenie konta na portalu Allegro.pl w celu dokonania kupna-sprzedaży. Kolejnym celem projektu jest organizacja pleneru malarskiego i stworzenie „Galerii ludzi zasłużonych dla Gminy Wejherowo”. Dzięki temu mieszkańcy Gminy Wejherowo poznają zasłużone postacie: społeczników i filantropów, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju gminy. Opracowane biogramy i poplenerowe obrazy ukażą się w specjalnie zaprojektowanej kolorowej wkładce dołączonej do „Naszej Gminy-miesięcznika samorządowego Gminy Wejherowo” w nakładzie 3 tys. egz. Tym samym promowani będą artyści uczestniczący w plenerze i zasłużone postacie Gminy Wejherowo. Obrazy zostaną zlicytowane podczas aukcji charytatywnej „O radość dziecka” mającej na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na osoby potrzebujące pomocy. Sylwetki ludzi zasłużonych, uczestnikom aukcji przybliży młodzież w formie specjalnie przygotowanej inscenizacji. Kolejnym celem projektu jest wieczór poetycki z udziałem widowni „Barwne życie słynnych poetek” i recytacja utworów własnych osób uczestniczących w wieczorze. Komisja konkursowa oceni wiersze, a najlepsze zostaną nagrodzone i opublikowane na blogu. Utworzenie bloga ma na celu popularyzację artystów, poetów i ludzi zasłużonych oraz zwiększenie komunikacji ze środowiskiem. Działania te umożliwią wymianę doświadczeń i stworzenie możliwości realizacji wspólnych pomysłów.

Oprac. J.B.

Wyniki Konkursu Grantowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>