Informacje

Zakończenie projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!”

W dniu 27 czerwca 2013 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie zakończono projekt „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!”.
Gości przywitała Janina Borchmann – koordynator projektu. Tego wieczoru każdego z uczestników projektu poproszono o podzielenie się uwagami na temat swojej twórczości i prac prezentowanych na wystawie. Wśród wielu głosów przeważały te mówiące o tym, iż „malowanie, haft, rzeźba i poezja to ich pasja – sposób na życie”.
W trakcie spotkania Bogumiła Gussmann odczytała wzruszający wiersz pt. „Zagubiony dzień”, a Dorota Myszk rozbawiła gości do łez humoreską pt. „Małżeństwo”.
Następnie goście obejrzeli pokaz multimedialny, który przygotowały osoby odpowiedzialne za projekt w osobach: Janiny Borchmann, Agnieszki Szulc i Doroty Wicka, w którym przedstawiono wszystkie wydarzenia związane z projektem realizowanym ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe certyfikaty ukończenia warsztatów informatycznych oraz książkę Komputer dla seniorów do dalszej samodzielnej nauki. Nagrody wręczali: w imieniu wójta Gminy Wejherowo – Wojciech Kuziel radny z Bolszewa i Janina Borchmann.
Franciszek Okuń kierownik Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „Levino” z Lęborka, miał za zadanie rozbawić publiczność. Sztuka ta mu się udała, ponieważ liczne pieśni kaszubskie, w tym m.in. „Kaszebści jeziora”, „Mój tata kupił kłeza” oraz „Od błotka do błotka” przeplatał barwnymi anegdotami.
Gościom podano kawę, ciasto oraz symboliczną lampkę wina. Wystawę zbiorową zorganizowaną w ramach cyklu „Pasje i hobby twórcze mieszkańców naszego regionu” i będzie można ją oglądać w siedzibie biblioteki do 26 lipca 2013 r.
W całym projekcie uczestniczyło 18 osób, w tym czworo w plenerze malarskim: Anna Sadowska, Beata Myszk, Bogumiła Gussmann, Dorota Myszk, Dorota Orzechowska, Edward Jastrzębski, Elżbieta Malewska, Franciszek Okuń, Krystyna Dering, Longina Wysocka, Ludwika Szefke, Maria Magdalena Grzesińska, Teresa Litka, Teresa Szczodrowska, Maciej Tamkun, Natasza Sobczak, Zbigniew Śmiechowski i Roman Graszkiewicz.
W projekcie od stycznia do kwietnia br. zorganizowaliśmy siedem spotkań warsztatowych, którego głównym celem była walka z wykluczeniem cyfrowym osób powyżej 50. roku życia o tematyce: Pakiet Office: Word, Power Point; zapoznanie się z Internetem i wyszukiwarką Google; obsługa poczty elektronicznej, skanowanie zdjęć i dokumentów; zakładanie konta na portalach: Nasza Klasa i Facebook i ich obsługa; zakładanie komunikatora GG, jego obsługa i możliwości jego wykorzystania; zakładanie SKYPE i prowadzenie rozmów. Zakupy przez Internet, Allegro; zakładanie konta na Youtube, wyszukiwanie i dodawanie własnych filmów.
W marcu w dworku „Rajska Góra” w Górze odbył się plener malarski, którego wymiernym efektem były obrazy składające się na cykl „Galeria ludzi zasłużonych dla Gminy Wejherowo”. Dyrekcja i pracownicy biblioteki postanowili uhonorować: ks. kan. Stanisława Bacha, Mieczysława Gafkę, Reginę Osowicką, Teresę Szczodrowska i Irenę Wykowską za pracę na rzecz społeczności lokalnej i włączyć do grona ludzi zasłużonych. Poplenerowe obrazy ukazały się w specjalnie zaprojektowanej wkładce do „Naszej Gminy” – Miesięcznika Samorządowego Gminy Wejherowo – nr 5 (Maj 2013), w nakładzie 3 tys. egz.
W tym samym miesiącu odbył się „Turniej Jednego Wiersza”, którego głównym celem było animowanie ruchu literackiego i promowanie poetów piszących w języku kaszubskim i polskim. Natomiast Joanna Siedlecka dziennikarka z Warszawy, przedstawiła gościom sylwetki wybitnych poetek.
W maju zorganizowaliśmy Turniej Darczyńców „O radość dziecka” podczas którego wyeksponowano obrazy poplenerowe. Sylwetki osób zasłużonych zaprezentowała młodzież Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie pod opieką Marii Treder. Całość zebranych środków w kwocie 1880 zł przekazano Kolegium Zakonu Pijarów w Bolszewie reprezentowanego przez ks. Jacka Stępnia z przeznaczeniem na sfinansowanie letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin gminy Wejherowo. Ogromne wrażenie zrobił recital Agi Kostenckiej i Andrzeja Marczyńskiego pt. „Piosenki od serca”.
Na specjalnie utworzonym blogu prezentujemy wszystkie działania związane z projektem. Pod adresem: blog.bpgw.org.pl
Miło jest nam także poinformować, że dzięki projektowi, wielu uczestników zapisało się  na kolejne warsztaty tym razem z języka angielskiego.
Wzruszyły nas przygotowane przez uczestników projektu niespodzianki i bukiety kwiatów, które wręczono nam na zakończenie projektu.

Oprac: Janina Borchmann – koordynator projektu
Współpraca: Agnieszka Szulc i Dorota Wicka – pracownice biblioteki.

IMG_0156 IMG_0148 IMG_0145 IMG_0142 IMG_0141 IMG_0139 IMG_0138 IMG_0133 IMG_0131 IMG_0130IMG_0121 IMG_0119 IMG_0115 IMG_0110 IMG_0107 IMG_0104 IMG_0100

Prezentacja

Zakończenie projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>