Plener malarski

Wkładka Galeria Ludzi Zasłużonych dla Gminy Wejherowo
Turniej Darczyńców „O radość dziecka”
W sobotę, 11 maja 2013 r. W sobotę, 11 maja 2013 r. w Tygodniu Bibliotek 2013 pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie miał miejsce Turniej Darczyńców „O radość dziecka”. Organizatorami turnieju byli Gmina Wejherowo, Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy, Koło Pasji Twórczych przy bibliotece i Kolegium Zakonu Pijarów – Bolszewo.
Na turnieju wystawiono obrazy, które namalowali artyści z Koła Pasji Twórczych przy Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie podczas pleneru malarskiego inspirowanego powieścią Jana Drzeżdżona „Twarz Smętka” Góra 2013 przedstawiające akty i pejzaż.
Ponadto również obrazy z cyklu „Galeria ludzi zasłużonych dla Gminy Wejherowo”, namalowanych podczas pleneru w Górze z projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!”, zrealizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Łącznie do zlicytowania przygotowano 28 obrazów.
Janina Borchmann podziękowała nauczycielowi i młodzieży za występ i zaprosiła do hojnego przekazywania datków podczas Turnieju Darczyńców. Turniej poprowadziła Olga Maciaszek – stażystka z Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie
Turniej nie był tradycyjną licytacją dzieł sztuki, wszyscy mieli poczucie, że zbierają pieniądze na zbożny cel, a emocje były ogromne. Najważniejszy był cel – aby zebrać jak najwięcej pieniędzy.
Tego dnia wręczono również statuetkę „Anioła Kultury”, która trafiła na ręce Ireny Wykowskiej dyplomowanego nauczyciela kształcenia zintegrowanego w Samorządowej Szkole Podstawowej w Gościcinie.
Irena Wykowska – pracę rozpoczęła w 1978 roku.
Za swoją pracę wielokrotnie nagradzana przez dyrektora szkoły, w 2010 roku otrzymała nagrodę Wójta Gminy Wejherowo. Za długoletnią pracę w tej samej szkole otrzymała okolicznościowy medal z okazji 50-lecia szkoły.
Wychowując wiele pokoleń uczniów zwracała szczególną uwagę na rozwój zainteresowań czytelniczych. Aby realizować swoje cele nawiązała współpracę z Biblioteką Publiczną Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie. Wielokrotnie angażowała się i współpracowała z biblioteką z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, biorąc udział ze swoimi uczniami w lekcjach bibliotecznych, spotkaniach autorskich oraz innych zajęciach rozwijających czytelnictwo. Jej uczniowie często podczas spotkań autorskich prezentowali programy i montaże słowno-muzyczne.
Rozwijając czytelnictwo, rozwijała również zdolności plastyczne uczniów, ponieważ jej uczniowie często brali udział w konkursach plastycznych zdobywając liczne nagrody. Swoje doświadczenia dotyczące rozwijania zainteresowań czytelniczych opisała w artykule, który ukazał się w 2003 roku w „Pomeranii”.
Na zakończenie, Wójt podziękował artystom, którzy ofiarowali obrazy na Turniej stwierdzając, iż „stała się ona cykliczną formą pomocy najuboższym mieszkańcom Gminy Wejherowo”.
Z kronikarskiego obowiązku należy podkreślić, iż do grona ludzi zasłużonych dla Gminy Wejherowo weszli: Mieczysław Gafka, ks. kanonik Stanisław Bach, Regina Osowicka, Teresa Szczodrowska i Irena Wykowska. Więcej o zasłużonych, można będzie się dowiedzieć na łamach majowego miesięcznika samorządowego „Nasza Gmina”.

IMG_9329IMG_9332IMG_9333IMG_9336IMG_9341IMG_9342IMG_9344IMG_9345IMG_9349IMG_9350IMG_9351IMG_9354IMG_9358IMG_9364IMG_9365IMG_9369IMG_9371IMG_9374IMG_9381IMG_9384IMG_9391

Youtube – Turniej Darczyńców

Galeria ludzi zasłużonych dla Gminy Wejherowo – plener malarski

W dniach 1 do 4 marca w „Rajskiej Górze” w Górze odbył się plener malarski, którego wymiernym efektem są obrazy składające się na cykl „Galeria ludzi zasłużonych dla Gminy Wejherowo”.
Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie postanowili uhonorować osoby te za pracę na rzecz społeczności lokalnej i włączyć do grona zasłużonych postaci gminy Wejherowo. Dzięki temu mieszkańcy poznają zasłużone postacie: społeczników, filantropów, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju gminy. Obrazy zostały namalowane przez członków Koła Pasji Twórczych: Macieja Tamkuna, Nataszę Sobczak, Zbigniew Śmiechowski, i Roman Graszkiewicz.
Osoby uwiecznione na obrazach: ks. kan. Stanisław Bach, Regina Osowicka, Mieczysław Gafka, Irena Wykowska i Teresa Szczodrowska na stałe zapisały się w życie społeczne Gminy Wejherowo. Obrazy zostaną zlicytowane na aukcji charytatywnej „O radość dziecka” a cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z biednych rodzin.
Plener odbył się w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Oprac. J.B

plener malarski-Marzec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>