Uczestnicy i ich twórczość

IMG_8675
Dering Krystyna

     Urodziła się 23 lipca1949 r. w Strzebielinie, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową. Liceum Ogólnokształcące ukończyła w Lęborku. Od 1967 roku, przez 35 lat, pracowała w Państwowym Przedsiębiorstwie Poczta Polska, Telegraf i Telefon, a po jego reorganizacji w Telekomunikacji Polskiej S. A.

     Będąc uczennicą Szkoły Podstawowej wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa i Rysunku Dzieci w Delhi. Pasją Krystyny Dering jest malowanie, rysowanie, haftowanie i szydełkowanie. Malując wykorzystuje następujące techniki: olej, plakatówkę, węgiel, ołówek. Prace hafciarskie wykonuje haftem krzyżykowym i Richelieu. Po przejściu na emeryturę poświęciła się swoim pasjom.

     Uczestniczyła w: Powiatowym Plenerze Malarskim – Wejherowo 2005; Powiatowym Plenerze Malarskim – Orle 2006; I Gminnych Warsztatach Plastycznych – Orle 2008. Prace Krystyny Dering można było podziwiać w ramach wystaw: „Sztuka i rękodzieło powiatu wejherowskiego” zorganizowanej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie (2005 r.); „Wielkanoc na Ludowo” (2007 r.) i „Boże Narodzenie na ludowo” (2008 r.) przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie. W konkursie „Haft Kaszubski – Linia 2006” zorganizowanym przez Gminny Dom Kultury w Linii otrzymała wyróżnienie. Należy do Klubu Haftu Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Strzebielinie, któremu przewodniczy Bogusława Trepczyk – Damps – malarka i hafciarka.

     Ma córkę i trzy wnuczki, z których najstarsza Magdalena interesuje się rysowaniem i malowaniem.

          Wernisaż Krystyny Dering pt. „Moje pasje” Wernisaż Krystyny Dering pt. „Moje pasje” 3                Wernisaż Krystyny Dering pt. „Moje pasje” 2

———————————————————————————————————————-

GrzesińskaGrzesińska Maria Magdalena

     Urodziła się 10 maja 1936 r. w Grzegorzewie. Z zawodu ekonomista. Do 1976 r. mieszkała w Gdyni. Mieszkanka Wejherowa.

     Należy do Stowarzyszenia „Akademia Złotego Wieku” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie. Pisze wiersze, fraszki, haiku, bajki dla dzieci i piosenki. Maluje na szkle, szkicuje.

     Pierwszy wiersz napisała w wieku 16 lat. Debiutowała w latach 70. W „Życiu Literackim”, wiersze drukowała też w „Dzienniku Bałtyckim”.

     Za udział w wielu konkursach poetyckich otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia: III miejsce w konkursie organizowanym przez PDK w Wejherowie (Wejherowo 1979 r.); III miejsce w Wejherowskim Konkursie Literackim „Powiew Weny” (Wejherowo 2007 r.); Dyplom za udział w Wejherowskim Konkursie Literackim „Kalwaria Wejherowska” (Wejherowo 2008 r.); I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Następcy Herberta” w kategorii poezja (Wejherowo 2008 r.); II miejsce w III Edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” (Wejherowo 2008); III miejsce w IV Edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” (Wejherowo 2009 r.). Interesuje się literaturą i sportem.

Wieczór poetów w Bolszewie - 12.03.2012 r.

Słów maraton

Chcę napisać egzotycznie
Mądrze składnie i lirycznie
Dech zapiera mi mój start
Czy mej pamięci jest on wart
Sprzeczność uczuć mąci w głowie
Słów maraton i po słowie
I wysiłki apanaże
A ja sobie w deszczu łażę
Oddech krótki noga boli
Życie ze mną tak swawoli
I gra na nosie czasami mi
Lubię ciekawe dni
Brudzia wypić pragnę z losem
I zatańczyć z Hansem Klosem
Wygrać milion albo dwa
I powiedzieć troskom pa

———————————————————————————————————————-

GussmannGussmann Bogumiła

     Pomimo zamiłowania do nauk przyrodniczych, swój rozwój duchowy realizowała w poezji, promując w 2007 r. pierwszy tomik wierszy Miłość… to chabrów zrywanie, wydany własnym sumptem. Za wiersze Byli tu i Noc była gwiaździsta uzyskała wyróżnienie (maj 2007) w Pierwszym Konkursie Poetyckim pt. „Życie”. W przygotowaniu do wydania jest drugi tomik. Wiersz z tego zbiorku zatytułowany Na krawędzi zdobył pierwszą nagrodę w turnieju poetyckim o „Gdyńską Rybkę” w 2011 r.

     Nastrojowość duszy dała też o sobie znać w formach plastycznych. Wiedziona intuicją i ciekawością poznania sztuki malowania „zakotwiczyła” na warsztatach pod nazwą „Artystyczna Jesień” na przełomie 2005/2006 r. Spotkanie z malarstwem eksplodowało bardzo szybko. Już w czerwcu 2007 r. autorka zorganizowała pierwszą wystawę swoich prac w Miejskim Domu Kultury w Rumi pod nazwą „Uśmiech Losu”, gdzie pokazała ponad 70 prac w różnych technikach (ołówek, pastel, tempera, olej). W czerwcu 2009 r. w Hotelu Kuracyjnym w Gdyni przedstawiła swoje kolejne prace na wystawie pt. „Na złotej fali”, a w październiku tego samego roku na wystawie pt. „Duszy cień” w Centrum Organizacji Pozarządowych również w Gdyni. Kolejne wystawy miały miejsce w Bibliotece Miejskiej w Gdyni oraz w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie. Wysiłek twórczy autorki został doceniony w konkursie „Chromy i achromy”. W tym konkursie za obraz Sea Towers-Gdyńskie Sny o Potędze zdobyła drugą nagrodę (2010).

     Swoje umiejętności kształci na plenerach malarskich i warsztatach m.in. na kursie pisania ikon w Wadowicach. W swojej twórczości poetycko-malarskiej kieruje się refleksyjnością i nastrojowością. Prace autorka wystawia w różnych galeriach Trójmiasta, Pierwoszynie, Rumi, i Pucku.

indeks                 indeks2123654789

———————————————————————————————————————

IMG_8668Jastrzębski Edward

     Urodził się 31 stycznia 1950 r. w Zielnowie k. Radzynia Chełmińskiego w rodzinie repatriantów ze Wschodu, których w 1955 r. zmuszono do przeprowadzki na gospodarstwo w Węgrowie k. Grudziądza. W 1969 r. przybył do jednostki wojskowej w Babich Dołach i zamieszkał w Gdyni.

     Rzeźbiarz przyznaje, że zdolności odziedziczył po matce. W 1983 r. przeszedł na rentę inwalidzką. Wrócił wtedy do rysowania, malowania i rzeźby. Na poważnie debiutował podczas XI Festiwalu Twórczości Sakralnej w Tczewie w 1995 r., gdzie wystawił 12 rzeźb i zdobył wyróżnienie. Uczestniczył w Jarmarku Kaszubskim w Kartuzach. Na Odpuście Św. Bartłomieja w Gdańsku w 1996 r. wystawił dwie kapliczki. Bardzo popularne są figury świętych wyrzeźbione przez artystę. W kościołach gdyńskich znajdują się św. Jerzy i św. Józef, w Osłoninie św. Piotr, a w Chwarznie św. Anna i św. Joachim. Natomiast św. Floriana, św. Rocha i M.B. Swarzewską, które dały mu II nagrodę na konkursie sztuki ludowej Kaszub, zakupiło muzeum w Bytowie. Uczestniczył w wielu plenerach rzeźbiarskich i konkursach, m.in. w Wieżycy, Gdyni i Starbieninie.

     Oprócz rzeźb sakralnych i ludowych tworzy też ciekawe drobiazgi: rekwizyty obrzędowe i myśliwskie, zabawki, ozdoby i in. Wiele z nich trafiło do muzeum w Chojnicach. Przyniosły one ich twórcy nagrody i wyróżnienia, m.in. na XVIII Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub w 2005 r. w kategoriach sztuki dekoracyjnej i obrzędowej.

Jego rzeźby znajdują się u wielu osób za granicą – w Niemczech, Kanadzie, Australii, Francji i USA. Jest członkiem Koła Pasji Twórczych, jako pasjonat prowadzi warsztaty rzeźbiarskie z dziećmi.

1                „Rzeźbione rozmaitości” - wystawa prac Edwarda Jastrzębskiego 2 „Rzeźbione rozmaitości” - wystawa prac Edwarda Jastrzębskiego

———————————————————————————————————————–

LitkaLitka Teresa

     Mieszkanka Bolszewa, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, obecnie na emeryturze. Absolwentka Liceum Pedagogicznego w Bytowie oraz Uniwersytetu Gdańskiego – specjalność pedagogika opiekuńcza.

     Pracowała w wielu szkołach podstawowych m.in. w Rokitach, Gdyni, Wejherowie i Bolszewie, jako nauczyciel nauczania początkowego, wychowawca-kierownik świetlicy, a później jako pedagog. Aktywny działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od urodzenia mieszka na Kaszubach.

     Miłośniczka kultury i tradycji kaszubskiej. Od lat wykonuje robótki ręczne. Haftowanie i szydełkowanie traktuje, jako hobby. Lubi proste i funkcjonalne wzory.

Wystawa Teresy Litki Moje pasje w bibliotece w Bolszewie 1                  Wystawa Teresy Litki Moje pasje w bibliotece w Bolszewie 2               Bez tytułu

———————————————————————————————————————-

IMG_8670Malewska Elżbieta

     Urodziła się w 1941 r. na południu Polski. Od 1965 r. mieszka w Wejherowie. Po ukończeniu nauki rozpoczęła pracę w Cedyni nad Odrą.

     Pracowała w Szkole Podstawowej w Strzebielinie, Bychowie i Wejherowie. Jest emerytowaną nauczycielką geografii.

     Przez wiele lat uczestniczyłam w warsztatach i plenerach organizowanych przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy i Starbieninie. Zdobytą wiedzę i umiejętności przekazywałam w szkole oraz na warsztatach organizowanych w naszym powiecie.

———————————————————————————————————————

myszkMyszk Dorota

     Urodziła się 9 stycznia 1940 r. w Patokach Gmina Sierakowice. Od 1962 roku jest mieszkanką Bolszewa. Z mężem Mieczysławem wychowała dwie córki: Sabinę z męża Kowalską i Lillę z męża Dzienisz. Ma dziewięcioro wnucząt.

     Uczęszczała do szkoły podstawowej w miejscowościach Lisia Jama i Jelonko. W rozmowach z przyjaciółmi podkreśla, iż „po ukończeniu szkoły podstawowej chciała zdobyć maturę lub inne wykształcenie, ale na zawodzie krawcowej edukację skończyła”.

     Najczęściej szyła garnitury i garsonki, a po przekwalifikowaniu się na kuśnierza również czapki i kołnierze. Praca krawcowej i budowa domu pochłaniały ją bez reszty. Pomimo tylu obowiązków zaczęła pisać, poezję i haftować. Swoje spostrzeżenia i troski zapisywała w pamiętniku.

     Przez dwadzieścia lat pracowała w Ludowo – Artystycznej Spółdzielni w Gdyni. Będąc na rencie, wychowywała wnuki, a wolnym czasie poświęca się swoim pasjom.

Turniej Jednego Wiersza             Wieczór poetów w Bolszewie - 12.03.2012 r.

———————————————————————————————————————-

Myszka Beata

     Z domu Sobczyk. Urodziła się 26.06.1952 r. w Wejherowie. W latach 1959-1966 uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie.

     Kontynuowała naukę w Zasadniczej Szkole Elektrycznej w Wejherowie w latach 1966-1969, w zawodzie elektromechanik. Po ukończeniu Szkoły Elektrycznej podjęła pracę zawodową w Elmorze w Gdańsku, a później w Zakładzie Energetycznym w Gdyni aż do przejścia na emeryturę w 2010 r. pracowała w zawodzie wyuczonym.

     Lubi podejmować nowe wyzwania dlatego podjęłam naukę w Wieczorowym Technikum Elektrycznym w Gdyni. W późniejszym okresie kontynuowała naukę w Policealnym Studium Ekonomicznym w kierunku rachunkowość – finanse.

     Obecnie jest na emeryturze. Wstąpiła w szeregi słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku „YMCA” w Wejherowie podejmując naukę języków obcych i korzystając z innych wykładów zdobywając wiedzę.

     Interesuje się haftem kaszubskim, richelie i krzyżykowym, robótkami szydełkowymi, pracą w przydomowym ogródku, gdzie  zajmuję się kwiatkami. Kolejną pasją Beaty Myszk jest fotografia. Kocha podróże i dobrą książkę.

———————————————————————————————————————-

IMG_8662Okuń Franciszek

     Urodził się w 1949 r. w Leśniewie w gm. Puck. Szkołę Podstawową ukończył w 1963 r. w Leśniewie, a następnie w 1967r. Zasadniczą Szkołę Zawodową w Pucku. Po „zawodówce” pracę zawodową  jako ślusarz rozpoczął w Fabryce Urządzeń Okrętowych w Rumii. W latach 1967-1971 odbył służbę wojskową w Stargardzie Szczecińskim.

     Pracował w kilku zakładach pracy w: Porcie Gdynia, w Zakładzie Komunalnym w Wejherowie, w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu i w Lokomotywowni Gdyni-Grabówku. W 1996 r. zachorował i przeszedł na rentę, a obecnie od dwóch lat jest na emeryturze.
      Interesuje się muzyką i fotografią. W latach 1969-1995 grał jako perkusista, w różnych zespołach muzycznych, najdłużej w luzińskim zespole „Horyzont”.
     Działalność społeczna: w latach 1965-1969 w Ludowym Zespole Sportowym „Sokół” w Leśniewie; w latach 1980-1995 w NSZZ „Solidarność”; w latach 1984-1993 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim (dwie kadencje 1996-1992 w Zarządzie Głównym ZK-P); w latach 1989-1990 członek komitetów obywatelskich „Solidarność” w Wejherowie i w Pucku; w latach 1990-1994 radny gminy Puck, członek Zarządu Gminy i radny – delegat Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego w Gdańsku; w latach 1995-2000 członek Wojewódzkiego Sztabu Wyborczego kandydata na prezydenta RP Jana Olszewskiego i Zarządu Okręgowego Ruchu Odbudowy Polski; w latach 1999-2005 redaktor i wydawca lokalnego czasopisma „Gazetka” (106 numerów – samorząd, polityka, kultura).

     Obecnie od czerwca 2006 r. gra na diabelskich skrzypcach i śpiewa w Kaszubskim Zespole Regionalnym „Levino” w Lęborku, a od 2008 roku jest kierownikiem tego zespołu. Obecnie mieszka w Luzinie.

IMG_8031                 IMG_8041               IMG_8030

———————————————————————————————————————-

1666

Orszulak Alicja

     Pochodzi z Gdyni, od 1997 roku mieszkanka Wejherowa zauroczona tym miastem… maluje od 2 lat w technice pasteli głównie martwe natury i portrety duszy oraz pisze wiersze, wielokrotnie nagradzane w konkursach na terenie powiatu.

1

———————————————————————————————————————-

IMG_8665Orzechowska Dorota

     Z domu Zoch. Urodziła się 31.12.1972 r. w Wejherowie. Szkołę Podstawową ukończyła w latach 1980-1988 w Bolszewie a Zasadniczą Szkołę Zawodową w 1991 jako „krawiec odzieży lekkiej” w zakładzie odzieżowym „Jantar” w Wejherowie i tam też po szkole pracowała. W 1994 r. wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci: Karola i Monikę.

     Haftem zaczęła się już interesować już w szkole podstawowej gdzie na Zajęciach Praktyczno-Technicznych nauczyła się różnych prac ręcznych. W roku 2006 dzięki przychylności Pani Dyrektor Janinie Borchmann zaprezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie. Dało to jej motywację do dalszej twórczej pracy nad haftami krzyżykowymi. Hobby, to pasja, wyszywa krzyżykiem motywy kwiatowe, religijne i okolicznościowe związane z chrzcinami, ślubami itp.

     Od kilku lat, a dokładnie od 2006 r. pracuje w zakładzie „Porta Drzwi” na stanowisku jako młodszy stolarz. W wolnym czasie wyszywa swoje małe dzieła. To jej wolność, w ten sposób wyraża siebie i to co robi daje jej dużo radości na co dzień.

———————————————————————————————————————-

IMG_8664

Sadowska Anna

     Mieszkanka Bolszewa. W latach osiemdziesiątych była drużynową drużyny zuchowej „Bursztynowe serca”. Anna Sadowska poprzez wiersze, piosenki i taniec starała się umilać czas i kultywować nasz region.

    Ukończyła Studium Wychowania Przedszkolnego w Gdyni i studiowała na Uniwersytecie Gdańskim Wychowanie Przedszkolne i Nauczanie Początkowe. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych pracowała w szkołach w Bolszewie i Gnieżdżewie na stanowisku nauczyciela klas „0”. Przez 10 lat była opiekunką dla dzieci.

     Udziela się aktywnie jako wolontariuszka – opiekunka świetlicy. Przez 7 lat należała do kaszubskiego chóru „Lutnia” w Luzinie, a także do Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka w Wejherowie. Pasją p. Anny są robótki ręczne: haft krzyżykowy, a także zamiłowania do muzyki, tańca i śpiewu.

Bez tytułu        12

———————————————————————————————————————-

IMG_8889Szczodrowska Teresa

     Córka Zygmunta i Pelagii z domu Baranowska, urodziła się w 1947 r. w Rekowie Lęborskim. Od 1960 r. mieszka w Bolszewie. Pracowała w Zarządzie Portu Gdynia i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Wejherowie im. Janusza Korczaka jako oligofrenopedagog. Obecnie na emeryturze.

     Jako młoda dziewczyna zainteresowała się wyszywaniem i szydełkowaniem. Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w konkursie haftu kaszubskiego zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Wejherowie. Haftem kaszubskim i richelieu wyszywa obrusy, serwety i sztandary. Obecnie oddaje się swojej kolejnej pasji, tj. malarstwu. Uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy oraz II i III Powiatowym Plenerze Malarskim w Wejherowie, Gminnych Warsztatach Plastycznych w Orlu, i Plenerach malarskich w Orlu, Górze, Rewie i Szemudzie.

     Od 2000 r. bierze aktywny udział w warsztatach Regionalnych Spotkań Dzieci i Młodzieży i Nauczycieli przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Wejherowie.

     Ponadto bierze czynny udział w komisji w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” organizowanym przez Samorządową Szkołę Podstawową im. Gen. Z. Berlinga w Bolszewie.

     Od 2004 r. ściśle współpracuje z Biblioteką Publiczną Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, prowadząc warsztaty regionalne dla dzieci i młodzieży z Gminy Wejherowo, m.in. sztuka wykonywania palm i malowania jajek związanych z okresem wielkanocnym na Kaszubach oraz przygotowanie postnych potraw kaszubskich; kilkukrotnie warsztaty kaszubskiego malarstwa na szkle, wyrobów z gliny, wycinankarstwa, haftu kaszubskiego, tworzenia ozdób z papieru słomy. Ponadto w Teresa Szczodrowska wygłosiła w bibliotece liczne referaty na temat zwyczajów i obrzędów kaszubskich, w których uczestniczyło łącznie ok. 1000 dzieci z Gminy Wejherowo. Nie sposób wymienić wszystkich lekcji bibliotecznych dla dzieci i młodzieży w Gminie Wejherowo i powiecie wejherowskim.

     Wyżej wymienione warsztaty prowadziła również w różnych placówkach kulturalno-oświatowych na terenie powiatu wejherowskiego, m.in. w Orlu, Górze, Bolszewie, Gościcinie, Rozłazinie, Redzie i Wejherowie.

     Od 2005 r. prowadziła cykliczne warsztaty „Muzyka, słowo mówione i florystyka, ważnym elementem zajęć biblio-terapeutycznych z dziećmi i młodzieżą” dla nauczycieli-bibliotekarzy organizowanych przez Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Sekcję Bibliotek Szkolnych.

     Jest cenioną popularyzatorką wiedzy o zwyczajach i sztuce kaszubskiej. W placówkach oświatowych Gminy Wejherowo i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolszewie wygłasza prelekcje na temat zwyczajów na Kaszubach oraz prowadzi warsztaty z rękodzieła ludowego i malarstwa na szkle, m.in. w ramach projektu „Równać Szanse 2006”. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pedagogicznemu nawiązuje łatwy kontakt z uczestnikami warsztatów. Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie uhonorowała twórczynię ludową statuetką „Anioła Kultury 2006” za pracę, zaangażowanie w rozwój, promocję lokalnej kultury przez prowadzenie warsztatów i wspieranie działań biblioteki. W latach 2004-2007 wspierała działania kulturalno-oświatowe biblioteki jako wolontariusz, a od 2008 r. aktywnie włączyła się w działania Koła Pasji Twórczych przy BPGW. Została wybrana kanclerzem Koła.

     W 2010 r. współpracowała z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie przy organizacji wakacyjnych spotkań „Wakacje z książką bez przemocy i używek.

     W ramach projektu „Zielone Kaszuby” prowadziła liczne warsztaty i prelekcje dla dzieci i młodzieży w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

     Uczestnicząc w plenerach malarskich inspirowanych powieścią Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” i książką Aleksandra Labudy Bògòwie i dëchë naj przodków (przëłożënk do kaszëbsczi mitologii) namalowała obrazy, które współtworzą cykle „Droga życiowa Remusa w obrazach” i „Mitologia słowiańska Aleksandra Labudy”. Obrazy te wędrują po Kaszubach niczym skarby Remusowej taczki. Podczas spotkań z młodzieżą Terasa Szczodrowska i inni członkowie Koła Pasji Twórczych prowadzą lekcje przybliżające postaci i twórczość A. Majkowskiego i A. Labudy. Uczestniczyła również w plenerach inspirowanych: powieścią Augustyna Necla „Krwawy sztorm” o czasach potopu szwedzkiego na Pomorzu i miał na celu propagowanie literatury kaszubskiej; poetyckim przedstawieniem Ewangelii w języku kaszubskim A. Labudy „Ewanielskô spiéwa”; powieścią Jana Drzeżdżona„Twarz Smętka” zorganizowany w ramach prezentacji kultury Kaszubów oraz propagowania czytelnictwa przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wejherowo w Bolszewie. Laureatka corocznej Nagrody Remusa, przyznawanej przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Należy podkreślić, iż Janina Borchmann – dyrektorka bolszewskiej książnicy wnioskowała do Zarządu Powiatu o przyznanie Nagrody Remusa Teresie Szczodrowskiej.

253910_435515566500798_2044080469_n                 184374_113831862026827_4522398_n                558621_435515609834127_1627830227_n

———————————————————————————————————————-

IMG_8677

Szefke Ludwika

     Urodziła się 14 maja 1942 r. na Litwie. Zawierucha wojenna zmusiła jej rodziców do ucieczki i tak w 1944 r. znalazła się w Polsce. Ojciec Stanisław objął leśniczówkę i rozpoczęło się dla niej nowe życie. Mama p. Ludwiki opiekowała się nią i jej młodszą siostrą.

     Po ukończeniu 7 lat rozpoczęła naukę w czteroklasowej Szkole Podstawowej w Świetlinie. Następnie uczyła się w Szkole Podstawowej w Bożympolu. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Lęborku. Liceum ukończyła w 1961 r. i została nauczycielką. Pierwszą pracę rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Strzebielinie i tam przepracowała ponad 40 lat. Marzeniem p. Ludwiki było kontynuowanie nauki i ukończenie studiów.

     W roku 1963 rozpoczęła naukę w studium nauczycielskim w Gdańsku na kierunku Zajęcia Praktyczno-Techniczne z plastyką. Plastyka była jej ulubionym przedmiotem, rysowała właściwie „od zawsze”. Ponieważ droga do szkoły była długa, w trakcie podróży często rysowała. Studium ukończyła w 1965 r. 1 lutego 1981 została studentką zaocznego Studium Wychowania Plastycznego przy PWSP w Gdańsku. Pracę magisterską obroniła 30 września 1986 roku.

Obecnie przebywa na emeryturze. Swojej pasji, czyli malowaniu może poświęcić więcej czasu. Bierze udział w plenerach; Wejherowo 2005, Orle 2006. Ludwika Szefke nie tylko rysuje i maluje, wykonuje też różne prace dekoracyjne np. obrazki dla dzieci. Głównym motywem jej prac jest przyroda (pejzaże, kwiaty). Jej ulubione techniki to olej, pastel i collage. Bierze udział w wystawach swoich prac: Gdańsk Przymorze, Łęczyce, wystawy poplenerowe itp. Wykonała też inne prace, np. hafty i obrazy do Kościoła w Strzebielinie.

     Mieszka z mężem w Strzebielinie. Ma dwie córki i trzy wnuczki. Marzy by wnuczki przejęły po niej chęć malowania.

Zdjęcia z wernisażu „Mój świat w kolorze” 2      Zdjęcia z wernisażu „Mój świat w kolorze” 3

———————————————————————————————————————-

11111

Wysocka Longina

     Mieszkanka Wejherowa, członkini Klubu Plastyka im. St. Morawskiego oraz Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej w Słupsku, inicjatorka i wieloletni Prezes Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja” w Wejherowie.

     Maluje w technikach: olej, akryl, sucha pastel, akwarele, grafika. Tworzy płaskorzeźby w drewnie oraz metaloplastykę. Prace autorki to przeważnie pejzaże. O ich niepowtarzalnej urodzie stanowi chęć zatrzymania w pamięci wrażeń z podróży do Włoch, Grecji, Szwecji, a także wędrówek po Zakopanem i okolicach Redy. „Maluję z miłości do otaczającego mnie świata” – to szczere stwierdzenie definiuje intencje Twórczyni prac wybranych do ekspozycji.

     Autorka aktywnie uczestniczy w plenerach m.in. w Międzynarodowych Plenerach Malarskich „Pejzaże Pomorza” i „Słupskie klimaty” organizowanych przez SOK oraz w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczy w konkursach plastycznych. Niekontrolowany Obszar Wrażliwości – jej prace są wysoko oceniane.

spotkanie autorskie z Feliksem Sikorą + wernisaż Longiny Wysockiej 2      spotkanie autorskie z Feliksem Sikorą + wernisaż Longiny Wysockiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>