Warsztaty informatyczne

Test umiejętności dla uczestników projektu

Dnia 14 maja  2013 r. w Tygodniu Bibliotek” pod hasłem „Biblioteka przestrzenia dla kreatywnych” Janina Borchmann – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy zaprosiła uczestników projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności do napisania testu sprawdzającego. Celem testu było sprawdzenie umiejętności nabytych podczas warsztatów informatycznych. Do testu przystąpiło 8 osób. Każdy z uczestników odpowiedział prawidłowo na wszystkie pytania i tym samym otrzymał ocenę celującą. Niech żałują ci, których nie było gdyż podczas testu bawiliśmy się fantastycznie. Kursantom nie schodził uśmiech z twarzy a dzięki temu i my mamy super wspomnienia z tego dnia. Na zakończenie na uczestników projektu czekała niespodzianka – słodki poczęstunek tort zamówiony specjalnie na tą okazję. Podziękowaniom nie było końca. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż tego dnia Pani Ludwika Szefke obchodziła swoje urodziny. Złożyliśmy jej życzenia i odśpiewaliśmy „Sto lat …”.

Oprac. A. Sz.

IMG_9605IMG_9607IMG_9608IMG_9609IMG_9612IMG_9616IMG_9620IMG_9627

Film – http://www.youtube.com/watch?v=okt8qDE8ZTk&feature=youtu.be

Warsztaty informatyczne zakończone – Aktywna Biblioteka

Dnia 24 kwietnia 2013 r. odbyły się warsztaty informatyczne dla osób po 50 roku życia w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Były to siódme i ostatnie warsztaty z cyklu, tym razem pod hasłem „Zakładanie konta na YOUTUBE, wyszukiwanie i dodawanie własnych filmów.” W warsztatach uczestniczyło 13 osób. Uczestnicy na zajęciach dowiedzieli się m.in. czym jest serwis internetowy YOUTUBE, który umożliwia bezpłatne umieszczanie i oglądanie filmów. Niezarejestrowani użytkownicy mogą oglądać filmy, podczas gdy zarejestrowani mają możliwość umieszczenia nieograniczonej liczby filmów. Profile kont zarejestrowanych użytkowników są określane jako „kanały”. Uczestnicy warsztatów zarejestrowali się na YOUTUBE a następnie dodawali filmy, które zostały nakręcone na wcześniejszych warsztatach informatycznych. Na zakończenie każda osoba otrzymała do wypełnienia ankietę, która była anonimowa. Dostarczone z niej informacje, uwagi i sugestie posłużą jako źródło wiedzy dla organizatorów, czy osoby te były zadowolone z przebiegu warsztatów. Na pytanie co podobało wam się najbardziej na warsztatach odpowiadali: „Atmosfera, zrozumienie i szacunek”; „Sposób prowadzenia warsztatów”; „ Właściwy dobór tempa pracy”; „GG i SKYPE, ponieważ mogłam zobaczyć rozmówcę”; „Fakt poszerzenia umiejętności teoretycznych i praktycznych korzystania z komputera”; „Życzliwość i fachowość personelu biblioteki”; „Współpraca z organizatorami i uczestnikami projektu”; „Serdeczny, miły stosunek do uczestników. Prowadzący byli gotowi w każdej chwili pomóc, są zawsze życzliwi”; „Współpraca i komunikacja między prowadzącymi a uczestnikami była bardzo dobra”; „Całość warsztatów przeprowadzona została w profesjonalny i zrozumiały dla takiego laika jak ja”. Było nam ogromnie miło czytać takie fantastyczne opinie na temat warsztatów, którym poświęciliśmy trochę czasu i energii. Dziękujemy wszystkim kursantom za uczestnictwo w projekcie i nie mówimy że to koniec naszych wspólnych działań w tym kierunku. Przez 4 miesiące wspólnie pracowaliśmy na to żeby dzisiaj powiedzieć, iż jesteśmy z siebie zadowoleni. Mogą to powiedzieć zarówno nasi kursanci jak i również my – instruktorzy. Już wiadomo, że będziemy tęsknić za ludźmi, którzy porażali nas swoim poczuciem humoru i fantastyczną energią.

Oprac. A. Sz.

IMG_9066IMG_9063IMG_9062IMG_9061IMG_9059IMG_9056IMG_9055IMG_9054IMG_9053IMG_9052

Zakładanie SKYPE i prowadzenie rozmów. Zakupy przez Internet, Allegro.

Dnia 10 kwietnia 2013 r. odbyły się warsztaty informatyczne dla osób po 50 roku życia w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Były to już szóste warsztaty z cyklu, tym razem pod hasłem „Zakładanie SKYPE i prowadzenie rozmów. Zakupy przez Internet, Allegro.” Warsztaty poprowadził Mateusz Hoppe – informatyk, właściciel firmy „NOVATI” z Gdańska. Uczestnicy na zajęciach dowiedzieli się m.in. co to jest Skype – umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłanie plików. Skype oferuje więcej możliwości niż się spodziewali jego dzisiejsi użytkownicy. Kolejnym punktem warsztatów były zakupy przez Internet za pomocą platformy Allegro. Osoby dowiedziały się, iż Allegro jest platformą handlową, na której każdy może sprzedawać i kupować po stałych cenach oraz poprzez licytację. Znajdzie tu od dawna poszukiwane przedmioty. Sporo zarobisz, proponując dobry towar, konkurencyjne ceny i sprawną obsługę kupujących. Dzięki Allegro można kupować i sprzedawać przedmioty także w innych krajach. Dla niektórych uczestników było to pierwsze zetknięcie z taką formą komunikacji. Kursanci na piątkę wykonali wszystkie zadania. Warsztaty przebiegały w wesołej atmosferze, był śmiech i dużo pozytywnej energii udzieliło się również prowadzącym warsztaty. Każdy z użytkowników miał coś ciekawego do powiedzenia swojemu „internetowemu” sąsiadowi. Kolejne warsztaty odbędą się 24 kwietnia, w godz. 11.00-13.00 o temacie – zakładanie konta na YOUTUBE, wyszukiwanie i dodawanie własnych filmów.

Oprac. A. Sz.

Film – Zakładanie komunikatora Skype, Zakupy przez Internet, Allegro

DSC01294DSC01295IMG_8899IMG_8917IMG_8918IMG_8919IMG_8920IMG_8921IMG_8881IMG_8875

Zakładanie komunikatora GG, jego obsługa i możliwości jego wykorzystania – warsztaty dla osób 50+

Dnia 3 kwietnia 2013 r. odbyły się warsztaty informatyczne dla osób po 50 roku życia w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Były to już piąte warsztaty z cyklu, tym razem pod hasłem „Zakładanie komunikatora GG, jego obsługa i możliwości jego wykorzystania”.
Warsztaty poprowadził Mateusz Hoppe – informatyk, właściciel firmy „Novati” z Gdańska.
Uczestnicy dowiedzieli się m.in. do czego służy komunikator GG, czym różni się komunikator od poczty mailowej i czy komunikator jest bezpieczny.
Komunikator internetowy to program, który umożliwia szybkie przesyłanie wiadomości między użytkownikami. To najbardziej naturalna i przyjazna forma rozmowy w Internecie.
Główną część komunikatora stanowi zawsze lista kontaktów, czyli spis osób, z którymi możesz rozmawiać. W każdej chwili możesz dodać do niej kolejne osoby, znajomych, ludzi poznanych w sieci, członków rodziny. Jeśli ktoś używa komunikatora, obok jego pseudonimu lub nazwiska pojawia się specjalne oznaczenie, tak zwany status, który określa czy dana osoba jest podłączona do sieci oraz może i chce w danej chwili rozmawiać. Kiedy klikniesz w jedną z osób na liście kontaktów otwiera się okno rozmowy, w którym możecie razem z wybrana osobą wpisywać tekst. Kiedy jedno z Was coś napisze, druga osoba natychmiast to otrzyma. Jeśli zajęła się czymś innym, dostanie powiadomienie w formie chmurki w rogu ekranu.
Komunikator GG jest bezpiecznym narzędziem do komunikacji z wieloma dodatkowymi opcjami. Jest bezpiecznym oprogramowaniem, które dba o Twoją prywatność i ochronę Twoich danych. Podobnie jednak jak w wypadku wszystkich usług internetowych, Twoje bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od Ciebie.
Uczestnicy warsztatów na stanowiskach komputerowych, założyli komunikatory gg, nauczyli się ich obsługi. Znakomicie im poszło. Poprzez komunikator prowadzili korespondencję.
Kolejne warsztaty odbędą się 10 kwietnia, w godz. 11.00-13.00 o temacie – zakładanie SKYPE i prowadzenie rozmów. Zakupy przez Internet, Allegro.

Oprac. A. Sz.

Film – Zakładanie komunikatora GG

IMG_8875IMG_8878IMG_8879IMG_8880IMG_8886IMG_8884IMG_8887IMG_8889IMG_8890IMG_8891IMG_8893IMG_8894IMG_8895IMG_8898IMG_8905

Zakładanie konta na portalach: Nasza Klasa i Facebook i ich obsługa.

Dnia 27 marca 2013 r. odbyły się warsztaty informatyczne dla osób po 50 roku życia w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W zajęciach brało udział 10 osób. Były to już czwarte warsztaty z cyklu, tym razem pod hasłem „Zakładanie konta na portalach: Nasza Klasa i Facebook i ich obsługa”.
nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) – polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. Aktualnie serwis nabrał charakteru wielopoziomowej platformy komunikacji dla polskich użytkowników Internetu. Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem serwisu, nk.pl udostępnia listę szkół i klas, do których użytkownik może dopisać się jako uczeń, nauczyciel lub gość, lub też jedynie obejrzeć, kto do danej klasy się zapisał. Lista ta jednak szybko poszerzyła się o organizacje harcerskie, jednostki wojskowe itp. Ponadto, w tzw. Nibylandii, umieszczone są fikcyjne szkoły.
Poza możliwością wyszukiwania znajomych dzięki liście uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół i klas udostępniona jest wyszukiwarka, gdzie możemy znaleźć znajomych po podaniu takich kryteriów jak imię, nazwisko, pseudonim, wiek, płeć lub lokalizacja. W profilach użytkowników znajdziemy liczne dane o nich, m.in. podstawowe dane osobowe, galerie zdjęć czy listy szkół i klas, do których się dopisali. Do profili możemy dodawać komentarze lub wysyłać ich właścicielom wirtualne prezenty (w przeważającej większości płatne). Galerie zdjęć użytkowników podzielone są na albumy. Zdjęcia można komentować, oceniać lub – jeżeli autor wyraził na to zgodę – przypinać do nich tzw. „pinezki” tym samym informując innych oglądających, kto w danym miejscu znajduje się na zdjęciu
Drugim etapem warsztatów było założenie konta na facebooku serwisie społecznościowym, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook. Uczestnicy byli pełni obaw ale naprawdę świetnie im poszło.
Kolejne warsztaty odbędą się 3 kwietnia, w godz. 11.00-13.00 o temacie – zakładanie komunikatora GG, jego obsługa i możliwości jego wykorzystania.
Oprac. A. Sz.
IMG_8682IMG_8680IMG_8683IMG_8681IMG_8679

 

 Załóż i obsługuj pocztę elektroniczną. Naucz się skanować zdjęcia i dokumenty – warsztaty dla osób 50+

Dnia 6 marca 2013 r. odbyły się kolejne warsztaty informatyczne dla osób po 50 roku życia w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W zajęciach brało udział 11 osób. Były to już trzecie warsztaty z cyklu, tym razem pod hasłem „Załóż i obsługuj pocztę elektroniczną. Naucz się skanować zdjęcia i dokumenty”.
Poczta elektroniczna jest to usługa internetowa, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych. Uczestnicy mieli za zadanie utworzyć pocztę elektroniczną na www.wp.pl, a następnie osoby te wysyłały między sobą wiadomości tekstowe również z załącznikami. Rejestracja uczestników przebiegała bez kłopotów a osoby te bez problemu wykonywały polecenia. Uczestnikom bardzo spodobała się ta forma kontaktów.
Drugim etapem warsztatów było skanowanie zdjęć, które uczestnicy dostarczyli na zajęcia. Uczestnicy byli pełni obaw ale naprawdę świetnie im poszło. Efektem są przepięknie zeskanowane zdjęcia.
Kolejne warsztaty odbędą się 27 marca, w godz. 11.00-13.00 o temacie – Zakładanie konta na portalach: Nasza Klasa i Facebook i ich obsługa.
Oprac.: A. Sz.
IMG_8375IMG_8378IMG_8379IMG_8381IMG_8383IMG_8386IMG_8387IMG_8388IMG_8389IMG_8377

 

 Zapoznanie się z Internetem i wyszukiwarką Google – warsztaty dla osób 50+

     W dniu 27 lutego 2013 r., w godz. od 11.00 do 13.00 odbyły się warsztaty informatyczne (cz. 2) pod hasłem „Zapoznanie się z Internetem i wyszukiwarką Google”. W warsztatach uczestniczyło 14 osób. Dla większości był to pierwszy krok, zetknięcia się z internetem, za jego pośrednictwem wyszukiwano wiadomości o swojej osobie i innych znanych ludziach z powiatu wejherowskiego, oraz miejscowości, w której żyją. Na zajęciach zapoznano się także z czterema podstawowymi funkcjami wyszukiwarki Google, a mianowicie Google Maps umożliwił wyszukiwanie, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, Google Tłumacz pozwolił nam na tłumaczenie podstawowych wyrazów z języka polskiego na angielski, kursanci poznali również Google Grafikę, gdzie po znalezieniu interesującego zdjęcia nauczyli się zapisywać je na pulpit swojego komputera. Ostatnią aplikacją wyszukiwarki były Wiadomości, gdzie wyświetlano wiadomości z Polski, Świata, Gospodarki i Sportu. Do naszego grona dołączyły dwie nowe panie, które zapoznały się także z funkcjami programu Word, które omawialiśmy na pierwszych zajęciach.
     Warsztaty zorganizowane zostały z projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego z Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Kolejne zajęcia odbędą się 6 marca w godz. 11.00-13.00 o temacie – Obsługa poczty elektronicznej, skanowanie zdjęć i dokumentów.

Oprac. D.W.

Filmik – 27.02.2013 r. – Warsztaty informatyczne cz.2

IMG_8305IMG_8307 IMG_8309 IMG_8310 IMG_8312

 Warsztaty informatyczne dla osób 50+

     W dniu 13 lutego, w godz. od 11.00 do 13.00 odbyły się warsztaty informatyczne (cz. 1) pod hasłem „Obsługa pakietu Microsoft Office: Word, PowerPoint”. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Dołącz do ludzi zainspirowanych, kreatywnych i spełnionych!” realizowanego w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
     Przebieg warsztatów omówiła Janina Borchmann – koordynator projektu. Następnie Dorota Wicka zaprezentowała pokaz multimedialny krok po kroku o tematyce objętym półrocznym szkoleniem informatycznym. Uczestnicy projektu po teorii przeszli do zajęć praktycznych zajmując stanowiska komputerowe. Każdy z uczestników miał za zadanie w dokumencie tekstowym Word napisać swój biogram, zapisując go na pendrive. Dla niektórych uczestników było to pierwsze zetknięcie z komputerem, z obsługą klawiatury, mimo obaw z ich strony przełamali dzielnie barierę „strachu”. Kursanci fantastycznie poradzili sobie z wykonaniem zadania, jesteśmy wręcz pełni podziwu do działań z którymi się zetknęli.
     Każdy z uczestników kursu od organizatorów materiały szkoleniowe aby przyswoić sobie znajomość skrótów klawiszowych oraz klawiszy funkcyjnych.
Kolejne spotkanie odbędzie się 27 lutego w godz. 11.00-13.00 o temacie – zapoznanie się z Internetem i wyszukiwarką Google.

Koordynator: Janina Borchmann

Relacja na stronie – Wejherowo24.info

Filmik – 13.02.2013 r. – Warsztaty informatyczne cz.1

IMG_8181IMG_8182IMG_8183IMG_8187IMG_8192IMG_8195IMG_8198IMG_8199IMG_8194IMG_8190

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>