Dyskusyjny Klub Książki 2013

III SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI W BOLSZEWIE

10. grudnia w Bolszewie doszło do kolejnego spotkania fanów literatury faktu, bo tak z pewnością można już określić członków pierwszego na tych terenach Dyskusyjnego Klubu Książki. Kolejne spotkanie poświęcili niezmiennie na lekturę pozycji z tego jakże popularnego ostatnimi czasy gatunku. Tym razem czytelnicy wspólnie zadecydowali jednak o wyborze klasyki w swoim rodzaju – mistrza Kapuścińskiego. Optymalnym rozwiązaniem dla pogodzenia oczekiwań zarówno fanów twórcy, jak i zupełnie nieobeznanych w temacie okazała się opowieść o podróży do świata własnej pamięci i zgłębiania jej zakamarków. Mowa tu oczywiście o „Podróżach z Herodotem”, które są nie tylko wyborną kompilacją starożytnego dzieła Herodota z twórczością wyśmienitego reportera z Pińska, lecz przede wszystkim pigułką biogramu tego ostatniego. Kapuściński zabiera nas w podróż po zdobytych przez niego lądach odbrązawiając przy tym nieco własny pomnik niestrudzonego wędrowca. Oto bowiem okazuje się ile przeszkód stanęło na drodze reportera nim uraczył Nas czytelników swoją twórczością. Bariery kulturowe, językowe czy nawet finansowe – to przecież bolączki każdego podróżnika, każdego kto próbuje dotknąć obcego lądu. Do takich wniosków doszli zresztą sami uczestnicy spotkania. Wśród argumentów nie zabrakło wspomnień związanych z poprzednim systemem i ograniczeniami jakie narzucał w kwestii wszelkich migracji.
Przekroczenie granicy, co podkreślał tak autor omawianej pozycji, jak sami członkowie klubu, jest nierzadko czymś więcej niż pokonaniem określonej szerokości geograficznej. Niemal zawsze wiąże się to bowiem z pokonywaniem własnych ograniczeń i podejmowaniem nowych wyzwań. To wszystko pcha współczesnego czytelnika do głębszej refleksji na temat granic i ich znaczenia. Czy dla czytelnika wychowanego w zjednoczonej Europie mają one jeszcze takie znaczenie, jakie miały dla osób przekraczających je w celu zdobycia zachodnich dóbr? Choć nie udało się nam znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, okazało się, że wybrana lektura wspaniale wpisuje się w wydarzenia, które śledzimy obecnie choćby na Ukrainie. Co wyznaczają granice? Obszar oddziaływania innej mentalności, innego państwa czy może tylko systemu? A poznanie? Na ile jest ono wgl. możliwe przy uwzględnieniu różnic i barier między przedstawicielami danych kultur? Na te i wiele innych pytań członkowie DKK szukali odpowiedzi. I chociaż ich znalezienie okazało się trudne, rozważania skłoniły klubowiczów do wielu refleksji nad otaczającym światem. Jakkolwiek, należy jednak przyznać rację Mistrzowi i raz jeszcze powtórzyć za nim, że „wszyscy o wszystkich za mało wiemy”.

Oprac. Wiesława Waldowska

IMG_1063 IMG_1064 IMG_1065 IMG_1066 IMG_1067 IMG_1069 IMG_1071 IMG_1062

II SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI W BOLSZEWIE

26. listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyło się II spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Pozostając w kręgu literatury faktu, czytelnicy tym razem postanowili oddać się lekturze „Farb wodnych” Lidii Ostałowskiej. Podczas dyskusji, Klubowicze zgodnie przyznali, że sposób zaprezentowania faktów dotyczących zagłady Romów w Oświęcimskim Obozie Koncentracyjnym, był mocno niekonwencjonalny. Autorka wykorzystując w pełni posiadany warsztat, odsłaniała kolejne czarne karty historii mniejszości romskiej zarysowując je na tle disnejowskiej kreskówki o Królewnie Śnieżce. Był to jednak zabieg, który reporterka zastosowała zupełnie świadomie, nie zabiegając bynajmniej o sensację. Wspomniana niekonwencjonalność nie jest niczym innym, jak dowodem reporterskiej dojrzałości autorki. Pytanie o materialne dziedzictwo obozowej rzeczywistości zawarte w lekturze, stanowiło natomiast zaczyn do pogłębionej refleksji na temat wojny, a przede wszystkim jej konsekwencji w niemal każdej dziedzinie życia. Wśród Klubowiczów dało się usłyszeć wiele ciekawych refleksji na ten temat. Zróżnicowanie wiekowe i zawodowe uczestników stanowiło wartość dodaną dyskusji. Oto bowiem mogliśmy usłyszeć opinię artystki związaną z kwestią praw autorskich i stosunku twórcy do dzieła, czy opinię doświadczonego pedagoga skupiającego się na kwestii przekazywania pamięci historycznej. Choć każdemu z czytelników udało się przywołać wiele przykładów świadczących o trudnościach w jednoznacznej ocenie postaw ludzi zmagających się z wojennymi doświadczeniami, w większości z dezaprobatą odnoszono się do poczynań głównej bohaterki opowieści. Niemniej, ta gorzka historia była jedynie osią dla nadbudowy składającej się ze wspomnień i historii przytaczanych przez obecnych podczas spotkania. Pozwala to zatem wysunąć wniosek, że Dyskusyjny Klub Książki w Bolszewie realizowany jest na najwyższym poziomie. Dobra lektura oraz filiżanka mocnej kawy stają się tam czymś więcej niż spotkaniem recenzenckim. Stają się platformą wymiany myśli i poglądów.

 

autor: Wiesława Waldowska

 

IMG_0836IMG_0838IMG_0839 IMG_0840 IMG_0841

___________________________________________________________________________

Buba Barbary Kosmowskiej – przyczynek do dyskusji podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

W dniu 26 listopada 2013 r. w bibliotece w Bolszewie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w którym uczestniczyło 13 osób z koła literackiego z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie pod opieką Violetty Wiśniewskiej. Spotkanie dotyczyło omówienia książki Barbary Kosmowskiej Buba. Główna bohaterka – Agnieszka jest inteligentną, zdolną i nieprzeciętną nastolatką. Jej rodzice są sławnymi osobami i nie interesują się córką. Nastolatka chciałaby być postrzegana jak zwykła dziewczyna, a nie jako córka słynnych rodziców. „Buba”, czyli Agnieszka ma swoją ukochaną parę jeansów i martensów. W życiu prywatnym i miłosnym ma także kłopoty, ponieważ Adam, który jej się podoba, chodzi z jej przyjaciółką Jolą, a w domu często bywają problemy związane z częstymi kłótniami rodziców.

Przygody i perypetie rodzinne „Buby” wzbudziły dyskusję wśród młodzieży, która położyła nacisk na trafne sportretowanie problemów współczesnej nastolatki. Reasumując na zakończenie dyskusji podkreślono, iż brak zrozumienia i akceptacji ze strony dorosłych może doprowadzić do załamania nerwowego, a w konsekwencji braku samoakceptacji czy też prób samobójczych. Wsparcie w rozwiązywaniu problemów możemy odnaleźć u najbliższych – w przypadku „Buby” – dziadka.

Moderatorkami dyskusji były Janina Borchmann i Violetta Wiśniewska, które widząc zainteresowanie książką Kosmowskiej poleciły młodzieży kolejne przygody „Buby” opisane w książce Buba. Sezon ogórkowy.

Po dyskusji dyrektor J. Borchmann zaznajomiła młodzież z księgozbiorem biblioteki, kładąc szczególny nacisk na przedstawienie działu z literaturą młodzieżową. Uczestnicy DKK przeglądając bogaty księgozbiór biblioteki mieli okazję wysłuchać propozycji czytelniczych Janiny Borchmann. Ciekawym urozmaiceniem były wspomnienia dyrektor biblioteki i Bartłomieja Wiszowatego odnoszące się do ulubionych książek z dzieciństwa. Wywołały one szerokie uśmiechy na twarzach pracowników biblioteki, wzbudziły zainteresowanie młodzieży, która zainteresowała się wypożyczeniem książek Małgorzaty Musierowicz, Krystyny Siesickiej, Zbigniewa Nienackiego, czy też Adama Bahdaja.

Kolejną książką, która będzie dyskutowana na forum DKK to Czerwone serce, niebieski motyl Anniki Thor. Spotkanie odbędzie się wkrótce.

Oprac. D.W.

IMG_0821  IMG_0823  IMG_0824  IMG_0826

___________________________________________________________________________

W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko

9 listopada w sobotę w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w którym uczestniczyło 11 osób w wieku od 4 do 12 lat. Omawiana była książka W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko autorstwa Grzegorza Kasdepke.
Janina Borchmann – dyrektor biblioteki na wstępie wyjaśniła dzieciom, na czym polega Dyskusyjny Klub Książki działający przy bibliotece.
Następnie przystąpiliśmy do przeczytania książki. Spotkanie prowadziła Dorota Wicka. Dzieci uważnie słuchały, bo jak się okazało potrafiły odpowiedzieć na wszystkie zadawane pytania. Zadaniem klubowiczów było narysowanie obrazka, przedstawiającego postacie, lub wątek bajki. Następnie dzieci opowiadały, jaki wątek namalowały. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone książkami i gadżetami.
Na koniec szefowa placówki zapoznała dzieci ze zbiorami książek z działu dla dzieci, gdzie każda bajeczka posiada swoje miejsce na półeczce, a następnie zaprosiła je na słodki poczęstunek.
Zachęcamy najmłodszych Czytelników do przeczytania tej niewielkiej ale dowcipnej książki o małej dziewczynce i niezwykle tajemniczym zwierzątku.
Następne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 7 grudnia w sobotę od godz. 10.00. do 12.00. Odwiedzi nas Mikołaj, będą konkursy i nagrody niespodzianki. Będziemy czytali Opowieści o Świętym Mikołaju autorstwa Agnieszki Rahoza.
Książka o świętym Mikołaju, o jakiej marzy każde dziecko. Ta pięknie ilustrowana publikacja opowiada w formie fascynującej bajki o wszystkim, czego na temat świętego Mikołaja i prezentów gwiazdkowych pragną dowiedzieć się dzieci. Jest tu mowa o dzieciach oczekują prezentów i piszących do świętego Mikołaja, o królestwie świętego Mikołaja i pomagających mu aniołkach, o podbiegunowej fabryce zabawek i jej funkcjonowaniu, o podniebnych reniferach i saniach świętego Mikołaja, o logistyce rozwożenia prezentów do wszystkich dzieci na świecie, a także o tym, co się stanie, jeżeli małemu Jasiowi i Zosi uda się dostrzec świętego Mikołaja. Dodatkowo, w książce znalazło się kilka wzorów na ozdoby choinkowe i kilka przepisów na świąteczne smakołyki. Wielkim atutem książki są przeurocze ilustracje.

 

Zapraszamy!

 

Oprac.: J.B. i D.W.

 

IMG_0627  IMG_0628  IMG_0631  IMG_0632  IMG_0638  IMG_0642  IMG_0647  IMG_0657  IMG_0658  IMG_0663  IMG_0664  IMG_0667  IMG_0679  IMG_0683  IMG_0685  IMG_0686  IMG_0689  IMG_0697  IMG_0715  IMG_0721  IMG_0724  IMG_0725  IMG_0728

____________________________________________________________________________

„Złodzieje snów” w Dyskusyjnym Klubie Książki

W Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie dnia 30 października 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w które również włączyli się dorośli.
Dyskutowaliśmy nad książką Złodzieje snów Małgorzaty Strękowska-Zaremba. Jak powiedziała Janina Borchmann, „książkę przeczytałam wciągu 40 minut i od razu uzmysłowiłam sobie, iż trzeba ją przedyskutować z klubowiczami w bibliotece. Uważam, iż książkę powinni przeczytać także rodzice, łudzący się, że dziecko nie widzi ich problemów, że żyje w dziecięcym świecie do którego nie docierają nasze kłopoty. Dziecko widzi wiele, ale nie potrafi zapytać. Dziecko, przed którym rodzinne dramaty próbujemy ukryć, jak np. rozwód, może cierpieć bardziej niż poinformowane na bieżąco o kłopotach. To także książka dla dzieci, którym chcemy pomóc odzyskać bezpieczeństwo i odnaleźć siebie, a nawet swoje kolorowe sny w sytuacji zmian w rodzinie, w szczególności gdy dochodzi do rozstania rodziców. Dlatego zasugerowałam klubowiczom, aby książkę przeczytały nie tylko ich pociechy – dzieci, wnuczęta, ale także osoby dorosłe. Pozwoli to dostrzec problemy dzieci, które na co dzień nie potrafią nam o nich dosłownie powiedzieć”.
W dyskusję włączyło się troje dzieci i pięcioro dorosłych. Każdy z uczestników dyskusji miał inny punkt widzenia na poruszane w książce problemy. Doszliśmy jednak do wspólnego wniosku, iż książka ta powinna znaleźć na półce w każdej domowej biblioteczce, ponieważ porusza ona ważne problemy widziane oczyma dziecka i proponuje ich rozwiązania, a każdy z czytających może dopisać własne zakończenie książki.

Oprac. J.B.

IMG_0554  IMG_0553  IMG_0552  IMG_0550

____________________________________________________________________________

SPRAWOZDANIE Z INAUGURACYJNEGO SPOTKANIA DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI W GMINNEJ BIBLIOTECE W BOLSZEWIE

29. października 2013 r. w siedzibie głównej Gminnej Biblioteki im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyło się spotkanie inauguracyjne pierwszego na tych terenach Dyskusyjnego Klubu Książki. Inicjatywa dojrzewała długo w sercu Dyrektor Placówki – p. Janiny Borchmann. Decyzja była oczywista – czytelnikom potrzeba okazji do spotkań i wymiany myśli. Oferta musiała być jednak na tyle atrakcyjna, by czytelnicy znaleźli czas na zwolnienie codziennego tempa i wspólne rozkoszowanie się słowem pisanym. Na pomysł nie trzeba było czekać długo. Oferta zróżnicowana – stała się jej głównym założeniem. Jeśli czytelnictwo jest dziś na wagę złota, nie można pominąć żadnego z odbiorców. W ten sposób powstał pomysł stworzenia trzech bloków tematycznych, których intensywność miała zależeć od zaangażowania i liczby chętnych. Pierwszym i oczywistym wyborem było przygotowanie oferty Dyskusyjnego Klubu dla najmłodszych, co poza kształtowaniem właściwych postaw może też przynieść długoterminowe efekty. I tutaj także postawiono na oryginalność. Blok Dyskusyjnego Klubu dla najmłodszych jest też skierowany  do ich rodziców. Wspólne czytanie i ćwiczenie dyskusji choć może być wcale łatwym wyzwaniem, z pewnością okaże się niezwykłą przygodą. Kolejny blok spotkań przewidziany został dla bodaj największej grupy czytelników biblioteki – fanek literatury kobiecej i popularnej.  Blok ten ma za zadanie skupiać Panie mające ograniczony czas na oddawanie się literackim uciechom. Propozycje powinny być interesujące, lecz angażujące w takim stopniu, by możliwe było  godzenie ich z codziennymi obowiązkami. Sama treść powinna dawać Paniom swobodę poruszania się w temacie, bez potrzeby dodatkowego studiowania zagadnień. Spotkania mają więc z założenia stać się dla Klubowiczek formą relaksu, czy raczej niekonwencjonalnym pomysłem na kobiece spotkanie. Ostatni blok w ofercie Klubu jest wynikiem czujnego śledzenia trendów w czytelnictwie. Skupia się bowiem na literaturze non – fiction, która od pewnego czasu święci triumfy. Koordynatorka ostatniego bloku Wiesława Waldowska swoją pracę dyplomową poświęciła fenomenowi literatury faktu oraz uwarunkowaniom społeczno – politycznym, jakie bezpośrednio wpłynęły na proces kształtowania ram gatunku. Zarówno ona, jak i dyrektor placówki zgodnie przyjęły, że zapotrzebowanie na tę literaturę jest ogromne, a przygotowanie jej spójnej oferty może być gwarantem sukcesu Klubu. Nieprzypadkowo więc pierwsze spotkanie Klubowiczów skupiło się na książce z tego gatunku. Pozycją jaką wybrano miała za zadanie zachęcić tak kobiety, jak i mężczyzn do udziału w dyskusji. By osiągnąć zamierzony cel zdecydowano o lekturze książki Romualda Koperskiego pt.”Syberia – zimowa Odyseja”, która jest zapisem z najtrudniejszej motoryzacyjnej ekspedycji przez Eurazję. Autor za punkt honoru postawił sobie połączenie jej zachodniego i wschodniego krańca i co więcej, swój cel osiągnął. Wszyscy z ósemki przybyłych na pierwsze spotkanie Klubowiczów odnaleźli w lekturze coś dla siebie. Dla przedstawiciela męskiego grona znaczenie miały fragmenty opowiadające o trudnościach technicznych z jakimi zmagali się uczestnicy wyprawy, choć w przypadku Pań kładzenie akcentu na to zagadnienie nie było wcale oczywiste. Zgodnie natomiast przyjęto, że wartością dodaną lektury jest niebezpośrednie sugerowanie czytelnikowi różnic mentalnościowych bohaterów i nas – odbiorców. Dyskusja była ciekawa także za sprawą zróżnicowania wiekowego grupy. Niektórym z Klubowiczów lektura pozwoliła odtworzyć w pamięci własne doświadczenia z ludźmi, którzy osobiście doświadczyli syberyjskiej niedoli. Innym natomiast lektura pozwoliła na zmianę sposobu postrzegania pewnych zjawisk opisanych przez autora. Ta zmiana optyki jest zresztą charakterystyczna dla „książek drogi”. Podróż w jaką zabrał nas autor tej pozycji była niezwykła pod wieloma względami. Zimowe pejzaże przeplatane niecodziennymi spotkaniami pozwalały czytelnikowi na stopniowe odkrywanie kontynentu. I chociaż postawa autora – bohatera także jest godna uwagi, z pewnością nie absorbuje czytelnika na tyle, by odbierać mu radość poznawania i przemierzania Syberii razem z pozostałą częścią załogi. Mimo długiej i przyjemnej dla czytelników dyskusji przy kawie i domowym cieście, wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Odkrycia tajemnicy Klubowicze oczekują za dwa tygodnie, podczas spotkania autorskiego z Romualdem Koperskim, który zagości w progach biblioteki. Do tego czasu postanowili oddawać się kolejnej książce z kręgu non – fiction jaką są „Farby wodne” Lidii Ostałowskiej. Wcześniej natomiast odbędzie się spotkanie z najmłodszymi Klubowiczami, jakie mamy nadzieję, także okaże się naszym małym czytelniczym sukcesem.

 

Autor: Wiesława Waldowska

IMG_0539      IMG_0541      IMG_0543

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>