Kalendarz imprez kulturalno-oświatowych 2014

Kalendarium działań kulturalno-oświatowych BPGW na 2014 r.

 STYCZEŃ 

 • 2 stycznia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 7 stycznia, godz. 14.30 - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Młodzi klubowicze będą dyskutowali o książce Czerwone serce, niebieski motyl autorstwa Anniki Thor. Spotkanie poprowadzi Violetta Wiśniewska opiekunka grupy poetów z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie.
 • 9 stycznia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 10 stycznia, godz. 15.30Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Kaszubskie zwyczaje karnawałowe. Dawna kuchnia kaszubska. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczycielki Beaty Brylowskiej. Prowadząca Teresa Szczodrowska.
 • 13 stycznia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 15 stycznia, godz. 17.00Boże Narodzenie w poezji. Organizatorzy spotkania: Biblioteka w Bolszewie i Samorządowa Szkoła Podstawowa w Gościcinie. Uczniowie z grupy poetyckiej Koła Literackiego, której opiekunem jest Violetta Wiśniewska nauczycielka SSP w Gościcinie zaprezentują własne utwory o tematyce Bożego Narodzenia. W klimat wieczoru wpisze się również Kaszubski Zespół Regionalny „Levino” z Lęborka pod kierownictwem Franciszka Okunia, który wykona kolędy i tradycyjne pieśni kaszubskie.
 • 16 stycznia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 17 stycznia, godz. 15.30Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Kaszubskie zwyczaje karnawałowe. Dawna kuchnia kaszubska. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczyciela Marka Czoski. Prowadząca Teresa Szczodrowska.

Ferie 2014
Z biblioteką – czyli jak miło spędzić wolny czas!

Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo w Bolszewie przy ul. Leśnej 35 w czasie dwóch zimowych tygodni od 20 do 31 stycznia zaprasza dzieci, młodzież do udziału w różnorodnych zajęciach edukacyjno-rozrywkowych i plastyczno-literackich w godzinach od 10.30 do 13.30.

 • 20 stycznia, godz. 10.30-12.00 – Malujemy, rysujemy, wyklejamy… Dzieci, które lubią czytać oraz rozwijać swoje talenty plastyczne zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne „Czytam i tworzę”. Jak nazwa zajęć wskazuje, najpierw czytamy tekst literacki na podstawie książki Cztery pory baśni. Zima (rozdziały: Choinka, Kolędnicy i Aniołek) Włodzimierza Dulemby. Następnie wykorzystując różnorodne techniki i materiały plastyczne, tworzymy do niego wspaniałe ilustracje (rysunki, wycinanki, malarstwo na szkle). Powstałe „dzieła sztuki” będziemy eksponować na wystawkach stanowiących prawdziwą ozdobę Biblioteki. Każdy uczestnik otrzyma drobny upominek. Godz. 12.00-13.30. Turniej warcabowy. Zwycięzcy otrzymają nagrody!
 • 20 stycznia, godz. 10.30-12.00 - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 21 stycznia, godz. 10.30-12.00 – Bajeczny Katalog Dziecięcy „MOLIK” – to wyjątkowy system katalogowy przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Jest on prosty w obsłudze, że poruszanie się po nim z łatwością opanują nawet ci uczniowie, którzy nie mieli nigdy do czynienia z komputerem. Ci zaś, którzy potrafią już korzystać z nowoczesnych technologii, wypożyczanie książek uznają za doskonałą zabawę. Katalog przypomina grę komputerową, a szata graficzna i animacje zachęcają dzieci do korzystania z zasobów biblioteki. Godz. 12.00-13.30 – Turniej bowlingowy. Granie na konsoli Nintendo Wii. Zwycięzcy otrzymają nagrody!
 • 22 stycznia, godz. 10.30-12.00 – Zajęcia komputerowe w programie graficznym dla dzieci Tux Paint. Program oferuje przyjazny i czytelny interfejs, dzięki czemu maluchy bez żadnych kłopotów mogą tworzyć własne małe arcydzieła. Dostępne są podstawowe „narzędzia malarskie” takie jak np. pędzel, „pieczątki”, linie, kształty, tekst, gumka, a dla starszych dzieci „czarodziejska różdżka” z wieloma bardziej zaawansowanymi narzędziami. Wraz z Tux Paintem dostarczanych jest kilka przykładowych obrazków, które można pokolorować lub upiększyć. Podczas wykonywania wszystkich operacji z głośników dochodzą różne dźwięki, które zachęcają dziecko do zabawy. Aktywni uczestnicy otrzymają upominki. Godz. 12.00-13.30 - „Czarodziejska rybka” – spektakl-zabawa z elementami edukacji ekologicznej wplecionymi w opowieść teatralną uzmysławiającą nam odwieczną prawdę, że każdy z nas lubi… marzyć w wykonaniu pomorskiego teatru „Maszoperia”, to echo znanej bajki O rybaku i złotej rybce niosące także przesłanie o wartości spożywania ryb zamiast np. niezdrowych fast foodów. „Czy są z morza czy z jeziora zawsze jest na rybki pora” – oto hasła, które młodzi uczestnicy odczytują ze złowionych przez siebie rybek. Karnawałowa oprawa przedstawienia zachęca do wspólnej gry i zabawy przy wesołej muzyce, piosenkach i tańcach… Zabawmy się zatem!
 • 22 stycznia, godz. 17.00 – wystawa zbiorowa Wejherowo w obrazach członków Stowarzyszenia Plastyków im. Stefana Lewińskiego przy ZK-P w Wejherowie. Wystawa czynna do 3 lutego. Przedstawienie pt. „Gwiôzdka” w wykonaniu uczniów z „Koła kaszubskiego” z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie pod kierownictwem nauczycielki Henryki Albeckiej. Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, Samorządowe Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie, Stowarzyszenie Plastyków im. Stefana Lewińskiego przy ZK-P w Wejherowie.
 • 23 stycznia, godz. 10.30-12.00 Odkrywamy uczucia swoje i innych ludzi – Uczymy się rozróżniać uczucia. Cel edukacyjny: dzieci będą uczyły się uświadamiania sobie swoich uczuć i akceptowania tych, które różnią się od ich własnych. Cele szczegółowe – uczeń potrafi: rozróżnić i nazwać mimikę twarzy, dopasować rysunek do przeczytanych scenek, podjąć próbę przedstawienia uczuć za pomocą gestu i mimiki, narysować maski odzwierciedlające uczucia wewnętrzne. Środki dydaktyczne: papier rysunkowy, kredki, flamastry, wycinanki, włóczka, klej, nożyczki, małe guziki. Przebieg zajęć: dzieci przygotowują stoliki do zajęć plastycznych. Kładą przed sobą cztery kartki oraz materiały. Zadaniem dzieci jest przedstawienie na każdej z nich twarzy wyrażającej uczucie: szczęścia, smutku, strachu, złości. Godz. 12.00-13.30 – Gra ruchowo-zespołowa Wygibajtus, tzw. Twister czyli kolorowy zawrót głowy.
 • 23 stycznia „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 24 stycznia, godz. 10.30-12.00 – Papierowe fantazje – warsztaty plastyczne. Konkursy z nagrodami. Godz. 12.00-13.30 – Turniej tenisa stołowego na konsoli Nintendo Wii. Zwycięzcy otrzymają nagrody!
 • 27 stycznia, godz. 10.30-12.00 – Książka uczy, bawi i pomaga… Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach - to zbiór zabawnych opowiadań Grzegorza Kasdepki poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachu i poczucia winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci. Płycie towarzyszy książeczka ze specjalnym dodatkiem dla rodziców i wychowawców! Posłuchajcie tych historii, a żadne uczucia nie będą Wam już straszne! Godz. 12.00-13.30 – Gry planszowe: Kalambury De luxe; Scrabble Junior; Monopoly; Remik liczbowy i słowny. Flirt towarzyszki.
 • 27 stycznia„Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 28 stycznia, godz. 10.30-12.00 – Wykonujemy maski – warsztaty plastyczne. Godz. 12.00-13.30 – Gry planszowe: Chińczyk; Domino; Moda i modelki; 5 sekund; Teatrzyk; Poczta; Abecadło.
 • 28 stycznia, godz. 17.00 – warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki – dyskusję nad książką Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka poprowadzi Wiesława Waldowska.
 • 29 stycznia, godz. 10.30-13.30 – Bal maskowy. Konkursy z nagrodami.
 • 30 stycznia, godz. 10.30-12.00 - Głośne czytanie tekstu Lisek urwisek Sławomira Żbikowskiego w ramach DKK. Godz. 12.00-13.30 – Quizy: O Kulturze i Sztuce Polskiej; O Historii Polski i Europy; Geograficzny o Polsce.
 • 30 stycznia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 31 stycznia, godz. 10.30-12.00 - Czytanie tekstu Bajka o dwóch ołówkach z książki Marii Molickiej Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii w ramach DKK. Warsztaty i zabawa integracyjna z wykorzystaniem kredek, bloku rysunkowego i piłki. Podsumowanie i zakończenie ferii. Pasowanie uczestników zajęć na czytelników biblioteki. Wystawa wszystkich prac plastycznych. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i niespodzianek. Wspólne zdjęcia. Godz. 12.00-13.30 – Gry planszowe: Grzybobranie; Młynek; Monsters University; Kraina obrazów; Puzzle; Ruletka i Carcassonne.

LUTY

 • 3 lutego - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 5 lutego, godz. 17.00 – spotkanie autorskie z Zazą Wilczewką i promocja książki Szkice po – sopockie. Kiermasz książek. Wystawa Natalii Plichta „Pejzaż i martwa natura w malarstwie i rysunku” z Bolszewa w ramach cyklu „Odkrywamy Młode Talenty w Gminie Wejherowo”. Występ orkiestry dętej „Zdzich Kapela” z Wejherowa. Wystawa czynna do 24 lutego.
 • 6 lutego - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 10 lutego - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 13 lutego- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 17 lutego - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 24 lutego - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 27 lutego - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 25 lutego, godz. 17.00 - warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Sławomir Koper Afery i skandale II Rzeczypospolitej.
 • 26 lutego, godz. 10.00 – konferencja naukowa: „Lech Bądkowski – trzydzieści lat później”. Henryk Skwarło – Wójt Gminy Wejherowo, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Akademia Pomorska w Słupsku, Janina Borchmann – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, Miłosława Kosmulska – wnuczka Lecha Bądkowskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Gdyni, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Referaty wygłoszą: Andrzej BuslerKaszuby w życiu Lecha Bądkowskiego; Anna FlisikowskaLecha Bądkowskiego wizerunek utrwalony w dokumentach archiwalnych ZLP; Zuzanna Szwedek-KwiecińskaMotyw kobiety w powieściach historycznych Lecha Bądkowskiego; Miłosława KosmulskaPrzemiany w języku literackim Lecha Bądkowskiego; Krzysztof KordaLech Bądkowski i jego środowisko a Solidarność; Daniel KalinowskiParaboliczność prozy Lecha Bądkowskiego; Jowita Kęcińska-KaczmarekDlaczego akurat „Pieśń o miłosnym wieńcu”?; Maciej TamkunInspiracje malarskie powieścią Lecha Bądkowskiego „Pieśń o miłosnym wieńcu”. Wystawa komiksowa pt. „Lech Bądkowski – obrazy z życia” pod kierunkiem Miłosławy Kosmulskiej. Promocja książki Lecha Bądkowskiego Połów nadziei wznowienie książki przygotowanej przez Wydawnictwo „Region” w Gdyni. Kiermasz książek. Wystawa będzie czynna do 13 marca.
 • 27 lutego, godz. 14.30 – warsztaty z literaturą dla dzieci w ramach Dyskusyjnego klubu Książki - prowadzi Violetta Wiśniewska. Iza Anoreczka Marty Fox tematem do dyskusji.
 • 28 lutego – ogłoszenie konkursów z okazji 80. lecia Gminy Wejherowo: Gminny Konkurs Plastyczny: „Najpiękniejszy zakątek Gminy Wejherowo”; „Czy znasz Gminę Wejherowo?”; konkurs literacki „O złote pióro Wójta Gminy Wejherowo”, a także innych konkursów: I Regionalny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/II Powiatowo-Gminny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”; „II Miónczi Jedny Wiérztë 2014/II Turniej Jednego Wiersza 2014”; IX Powiatowo-Gminnego Konkursu Fotograficznego.

MARZEC

 • 3 marca- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 10 marca- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 13 marca- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 14 marzec, godz. 15.30Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Święta Wielkanocne. Ozdoby jaj metodą baticu. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczycielki Beaty Brylowskiej. Prowadząca Teresa Szczodrowska.
 • 17 marca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 21 marca, w godz. 9.50-11.35 – spotkanie poświęcone promocji literatury kaszubskiej. Knégòbùs Radia Kaszëbë w Bolszewie przy bibliotece, ul. Leśna 35 w godz. 20.00-18.00. Knégòbùs to biblioteka, czytelnia i księgarnia na kołach przez cały rok 2014 przemierzać będzie Kaszuby wzdłuż i wszerz. W Knégòbùsie starsze tytuły książek będzie można przeglądać na miejscu, a książki publikowane współcześnie zakupić. Godz. 16.00 – IV spotkanie poetyckie z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji „II Miónczi Jedny Wiérztë 2014/II Turniej Jednego Wiersza 2014”. Finał turnieju i wręczenie nagród. Wieczór autorski z poetką Jaromirą Labudda z Tłuczewa. Wystawa zbiorowa prac malarskich, rękodzieła artystycznego, fotografii pt. „Wiosenne nastroje”. Wystawa czynna do 7 kwietnia.
 • 20 marca- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 24 marca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 26 marca, godz. 16.00 – promocja książki Aleksandra Labudy Gùczów Mack gôdô. Słowo o książce wygłosi Jaromira Labudda. Wybrane scenki felietonów Gùczów Mack gôdô przestawi młodzież z SG w Bolszewie. Otwarcie poplenerowej wystawy „Inspiracje malarskie felietonami Aleksandra Labudy Gùczów Mack gôdô. Kiermasz książek
 • 27 marca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 28 marca, godz. 15.30Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Święta Wielkanocne. Ozdoby jaj metodą baticu. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczyciela Marka Czoski. Prowadząca Teresa Szczodrowska.
 • 31 marca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 31 marca, godz. 17.00 – warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Jacek Hugo Bader – Biała gorączka.

KWIECIEŃ

 • 1 kwietnia – godz. 14.30 – warsztaty z literaturą dla dzieci w ramach Dyskusyjnego klubu Książki - prowadzi Violetta Wiśniewska. Batoniki Alwas miękkie jak deszczówka i Agaton Gagaton: Jak pięknie być sobą Marty Fox tematem do dyskusji.
 • 3 kwietnia - warsztaty psychoedukacyjne dla czterolatków pod hasłem „Złość to nic złego, strach nic strasznego”. Organizator: Biblioteka w Bolszewie. Godz. 11.00-12.00 – odbędą się w Przedszkolu Samorządowym w Gościcinie; godz. 12.30-13.30 - odbędą się w „Bajkowym Przedszkolu” w Bolszewie.
 • 4 kwietnia, godz. 11.00-12.00 – warsztaty psychoedukacyjne dla czterolatków pod hasłem „Złość to nic złego, strach nic strasznego”. Organizator: Biblioteka w Bolszewie. Odbędą się w „Bajkowym Przedszkolu” w Bolszewie; godz. 12.30-13.30 w Przedszkolu Samorządowym w Gościcinie.
 • 5-11 kwietnia- Inspiracje malarskie powieścią Lecha Bądkowskiego „Pieśń o miłosnym wieńcu” i Inspiracje malarskie współczesnymi legendami kaszubskimi - plener malarski inspirowany powieścią Lecha Bądkowskiego Pieśń o miłosnym wieńcu i Współczesnymi legendami kaszubskimi. Miejsce: dworek „Rajska Góra” w Górze.
 • 7 kwietnia- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 8 kwietnia, w godz. 10.00-14.00 – II etap – eliminacje gminne I Regionalny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/II Powiatowo-Gminny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.
 • 8 kwietnia, godz. 17.00 – Warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Marta Fox – Kobieta zaklęta w kamień; Catrin Collier Córka Magdy.
 • 10 kwietnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 11 kwietnia, godz. 15.30Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Wycinanka kaszubska. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczyciela Marka Czoski. Prowadząca Teresa Szczodrowska.
 • 14 kwietnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 16 kwietnia, godz. 15.30 – „Opowieść o Marku Grechucie” - spotkanie autorskie z Danutą Grechutą w rozmowie z Jakubem Baranem. Kiermasz książek. Wystawa zbiorowa „Gmina Wejherowo – inspiracje malarskie”. Wystawa czynna do 12 maja.
 • 24 kwietnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 25 kwietnia, godz. 15.30 - Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Wycinanka kaszubska. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczycielki Beaty Brylowskiej. Prowadząca Teresa Szczodrowska.
 • 28 kwietnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 29 kwietnia- godz. 14.30 – warsztaty z literaturą dla dzieci w ramach Dyskusyjnego klubu Książki - prowadzi Violetta Wiśniewska. Tsatsiki i miłość Moni Nilsson tematem do dyskusji.

MAJ

 • 5 maja, godz. 10.00< - spotkanie autorskie (warsztaty dla przedszkolaków z Gościcina) z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.
 • 5 maja - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.

Obchody Tygodnia Bibliotek 2014 – XI Ogólnopolska edycja
w dniach od 8 do 15 maja pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”

Hasło Tygodnia Bibliotek nawiązuje do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, który będzie miał miejsce właśnie w nadchodzącym roku. Dokument z dn. 12 maja 1364 r., wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce. Cały rok 2014 ma przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Biblioteki w istotny sposób wpisują się w te obchody, jako miejsce otwarte na każdego czytelnika i promujące literaturę z każdej dziedziny i epoki.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje też do, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, którego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek.

 • 8 maja, godz. 10.00 – Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 9 maja, w godzinach od 10.00-12.00 lekcje biblioteczne i poznajemy Bajeczny katalog dziecięcy „MOLIK” dla dzieci klas: 0, I i II.
 • 12 maja, w godz. 10.00-14.00 - III etap eliminacji na szczeblu powiatowym I Regionalny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/II Powiatowo-Gminny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.
 • 12 maja, godz. 9.00 Biblioteka w Bolszewie - Zofia Stanecka i Marianną Oklejak - spotkanie autorskie dla dzieci z SSP Bolszewo (D. Okrój) z autorką książek dla dzieci; w godz. 15.00-18.00 – „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 13 maja, godz. 8.00-9.00 – Nowy Dwór Wejherowski i godz. 10.00 – Bolszewo – Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak – autorką książek dla dzieci w serii: „Basia”; godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Ewą Lenarczyk oraz recital „Miłość niejedno ma imię” w wykonaniu „Grand Capelli” – wokal: Iwona Melcer, skrzypce: Ryszard Graca.
 • 14 maja, godz. 10.00 – sesja popularno-naukowa z okazji 80-lecia Gminy Wejherowo pt. „80 lat książki w Gminie Wejherowo”. Referaty wygłoszą: Tadeusz LinknerNaukowe inspiracje i dokonania biblioteki w Bolszewie; Bogusław BrezaCzasopiśmiennictwo biblioteki w miejscowościach Gminy Wejherowo w latach 1920-1989; Agnieszka Zakrzewska-RokitaFenomen Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce i Biblioteka z dziecięcych marzeń; Irena WykowskaZachęcać do czytania; Stanisław JankeWydawnictwa Gminy Wejherowo; Maciej Tamkun Kaszubska twórczość literacka inspiracją dla malarzy zrzeszonych w Kole Pasji Twórczych przy Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie. Konferencji będą towarzyszyć dwie wystawy poplenerowe pt. Inspiracje malarskie powieścią Lecha Bądkowskiego „Pieśń o miłosnym wieńcu” i Inspiracje malarskie współczesnymi legendami kaszubskimi artystów z Koła Pasji Twórczych przy BPGW w Bolszewie. Wystawy będą czynne do 26 maja.
 • 15 maja, godz. 8.00-9.00 – Nowy Dwór Wejherowski, godz. 10.00 - BolszewoSpotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą pisarką, dziennikarką, recenzentką, współautorką podręczników. Spotkanie dla klas IV-VI. Violetta Wiśniewska z „Kółkiem literackim”. Spotkanie zostanie połączone z przypadającym tego dnia Międzynarodowym Dniem Rodzin; w godz. od 15.00 do 18.00 - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 16 maja, godz. 8.00-9.00 Filia Nowy Dwór Wejherowski – warsztaty literacko-muzyczne z autorem książek Sergiuszem Pinkwartem dla dzieci klas IV-VI; w godz. 9.30-10.30 Biblioteka w Bolszewie – muzyczno-fotograficzna podróż z Sergiusze Pinkwartem (dla gimnazjalistów i koła literackiego SSP Gościcino – V. Wiśniewska).
 • 17 maja, godz. 10.00 - Dzień Bibliotekarza i Dzień Samorządowca – rajd rowerowy do leśnictwa Kępino (12 km). Miejsce startu: Bolszewo – „ArtPark”. Na miejscu grochówka i konkursy z nagrodami.
 • 19 maja - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00.Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 21 maja, w godz. 10.50-12.30warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów poprowadzi Jakub Porada.
 • 22 maja - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 26 maja - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 27 maja, godz. 17.00 – warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Mario Vargas Llosa – Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
 • 28 maja, godz.10.00 – 11.00 –  lekcja biblioteczna i Bajeczny katalog dziecięcy „MOLIK” dla przedszkola Radosna Przystań z Bolszewa – opiekun: Agnieszka Drawc;  godz. 17.00 – „Magiczny Gdańsk II” - otwarcie wystawy fotografii Bogumiły i Stanisława Składanowskich. Wystawa czynna do 29 sierpnia. Prof. Tadeusz Linkner wygłosi referat pt. „Stanisław Przybyszewski w Gdańsku”. (Stanisław Przybyszewski ur. 7 maja1868 r. w Łojewie pod Inowrocławiem, zm. 23 listopada1927 r. w Jarontach pod Inowrocławiem – polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu).
 • 29 maja, godz. 10.00-11.00 lekcja biblioteczna i Bajeczny katalog dziecięcy „MOLIK” dla przedszkola Radosna Przystań z Bolszewaopiekun: Magdalena Dampc „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.

CZERWIEC

 • 2 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 3 czerwca, godz.15.00„Smoczy Festyn” – widowisko propagujące działania pro-zdrowotne (zdrowe żywienie, ruch fizyczny). Impreza w Przedszkolu Samorządowym w Gościcinie. Organizatorzy: biblioteka i przedszkole.
 • 4 czerwca, godz. 16.00 – finał IX Powiatowo-Gminnego Konkursu Fotograficznego z okazji 80. rocznicy powstania Gminy Wejherowo w trzech kategoriach: dla dzieci ze szkół podstawowych IV-VI pt. „Najpiękniejsze miejsca w Gminy Wejherowo”; dla uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. „Ocalić od zapomnienia” i dorosłych „Przydrożne świątki powiatu wejherowskiego – kapliczki, figurki, krzyże”. Wystawa czynna prze wakacje do 9 czerwca.
 • 5 czerwca- „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 6 czerwca, godz. 15.30Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Noc Świętojańska. Wyplatanie wianków. Zajęcia dla dzieci z SSP w Bolszewie, pod opieką nauczycieli: Beaty Brylowskiej i Marka Czoski. Prowadząca Teresa Szczodrowska i Celina Szachowska.
 • 7 czerwca, w godz. 10.30-17.30 – (sobota) w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo, im. Aleksandry Labudy w Bolszewie – Finał I Regionalny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/II Powiatowo-Gminny Konkurs Czytelniczy „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Organizatorzy: Starostwo Wejherowskie, Gmina Wejherowo, BPGW w Bolszewie. Celem konkursu jest: popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej oraz literatury powszechnej w języku kaszubskim, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie kultury żywego słowa, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim, doskonalenie sztuki interpretacji tekstu, zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i oddziałami ZK-P.
 • 9 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 10 czerwca, godz. 9.50-10.35 – test dla gimnazjalistów z Bolszewa pt. „Czy znasz gminę Wejherowo?”; godz. 11.00- z okazji 50. rocznicy śmierci Oskara Kolberga referat pt. „Oskar Kolberg na Pomorzu” wygłosi prof. Tadeusz Linkner (dla gimnazjalistów z Bolszewa).
 • 11 czerwca, godz. 10.00 – rozwiązanie konkursów z okazji 80-lecia Gminy Wejherowo”: „Czy znasz gminę Wejherowo?” „Konkurs literacki o złote pióro Wójta Gminy Wejherowo”, Gminny Konkurs Plastyczny „Najpiękniejszy zakątek Gminy Wejherowo”. Wystawa pokonkursowa; godz. 17.00Kaszuby moje miejsce na Ziemi. Zakończenie projektu „Moje Kaszuby” dla uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie, pod opieką nauczycieli: Beaty Brylowskiej i Marka Czoski. Prowadzącą warsztaty była Teresa Szczodrowska. Montaż literacko-muzyczny w języku kaszubskim w oparciu o utwory Alojzego Nagla, Romana Drzeżdżona i Bernarda Sychty, wykonają uczniowie pod kierownictwem Ireny Samson z SSP w Bolszewie. Prace dzieci uczestniczących w warsztatach – wystawa do 13 czerwca.
 • 12 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 16 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 23 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 24 czerwca, godz. 17.00 – Warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. John D. Salinger - Buszujący w zbożu.
 • 26 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 30 czerwca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.

LIPIEC

 • 2 lipca, godz. 10.00-13.00 – spotkanie z animatorem kultury Dominikiem Sudoł w ramach programu wsparcia partnerstw dla bibliotek z I i II rundy.
 • 3 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 5-12 lipca – plener malarski w Linii dla członków Koła Pasji Twórczych pt. „Historia Kaszubów w 15 odsłonach”. Organizator: Gminy: Wejherowo i Linia, Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. A. Labudy (dyr. Janina Borchmann) oraz Gminny Dom Kultury w Linii (dyr. Jan Trofimowicz). Współorganizator: Koło Pasji Twórczych przy BPGW w Bolszewie. Patronat artystyczny: Bałtyckie Stowarzyszenie Marynistów Mare Nostrum im. Antoniego Suchanka w Gościcinie.
 • 7 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 10 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 14 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 17 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 21 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 24 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 28 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • 31 lipca - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 • „Magiczny Gdańsk II” – wystawa fotografii Bogumiły i Stanisława Składanowskich. Wystawa czynna do 29 sierpnia.

SIERPIEŃ

 •  „Magiczny Gdańsk II” – wystawa fotografii Bogumiły i Stanisława Składanowskich. Wystawa czynna do 29 sierpnia.
 •  4 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 •  11 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 •  14 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 •  18 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 •  21 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 •  25 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.
 •  28 sierpnia - „Na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno!” - zajęcia w bibliotece w Bolszewie dla osób 50+ dla trzech grup w godz. od 15.00 do 18.00. Prowadząca warsztaty mgr Olga Maciaszek.

 WRZESIEŃ

 • 5 września, godz. 10.00 – w ramach cyklu „Pomorskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami – Z książką na walizkach 2014” – 3 spotkania autorskie (Bolszewo: ul. Leśna 35, (filia ul. Reja 9) i filia w Nowym Dworze Wejherowskim) – dla dzieci i młodzieży. Spotkania organizowane są przy współpracy WiMBP w Gdańsku.
 • 15 września, godz. 8.00 – Nowy Dwór Wejherowski, godz. 10.00 – Grzegorz Kasdepke – autor książek dla dzieci i młodzieży. Bajkopisarz. Twórca słuchowisk radiowych. Występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wejherowie (opiekun Aleksandra Rohde).
 • 23 września, godz. 17.00 – warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Mariusz Szczygieł – Zróbmy sobie raj.
 • 24 września, godz. 17.00 – wystawa haftu kaszubskiego członków Klubu „Tulipan” ZKP w Wejherowie. Występ zespołu regionalnego. Wystawa czynna do 29 września.

PAŹDZIERNIK

 • 1 października, godz. 17.00 – wystawa malarstwa Teresy Marzec pt. „Nastroje”. Wystawa i prelekcja z okazji 75. rocznicy śmierci ks. Leona Heykego – Sławomir Cholcha. Wystawy czynne do 30 października w bibliotece głównej, ul. Leśna 35.
 • 10 października, godz. 10.00 – uroczysta sesja z okazji otwarcia nowego Gminnego Centrum, Wiedzy, Kultury i Czytelnictwa – filia nr 1 w Bolszewie przy ul. Reja 9. Otwarcie wystawy fotografii Bogumiły Piazza-Składanowskiej pt. „Leśne impresje”. Występ zespołu. Poczęstunek regionalny – potrawy kaszubskie przygotowane przez KGW z Bolszewa;
 • 28 października, godz. 17.00 - warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy. – filia nr 1 w Bolszewie przy ul. Reja 9.
 • 10 października – Andrzej Stasiuk - niezwykłej sławy prozaik, poeta i dramaturg, znany jest chyba wszystkim krytykom literackim na całym świecie. – filia nr 1 w Bolszewie przy ul. Reja 9.
 • Olga Tokarczuk - jedna z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike. – filia nr 1 w Bolszewie przy ul. Reja 9.

LISTOPAD

 • 5 listopada, godz. 17.00 - wieczorek autorski Gabriela Oleszka pt. „Opowieści z mórz, portów i oceanów” wraz z wystawą Basi Wojtanowskiej pt. „Kolorem usiane”. Wystawa czynna na filii nr 1 do 24 listopada przy ul. Reja 9. Jesień w poezji – prezentacja własnych utworów, młodzieży utalentowanych poetycko, pod kierunkiem Violetty Wiśniewskiej opiekunki Koła Poetyckiego.
 • 25 listopada, godz. 17.00 – warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Eric-Emanuell Schmidt – Oscar i Pani Róża. – filia nr 1 w Bolszewie przy ul. Reja 9.
 • 26 listopada, godz. 16.00 – konferencja naukowa: Poznać i zrozumieć przeszłość Kaszubów – wybrane zagadnienia. Referaty wygłoszą: Maciej TamkunŚwiętopełk II wielki – książę Pomorza Gdańskiego; Bogusław BrezaKaszubi a powrót Pomorza do Polski w 1920 r.; Edward Breza„Słownik gwar kaszubskich” ks. dra B. Sychty ukoronowaniem leksykografii kaszubskiej; Tadeusz Linkner Twórcze dzieło Franciszka Sędzickiego; Adela Kuik-KalinowskaKaszubskie kobiety Anny Łajming, Krzysztof SławskiKaszubi a lokalne elity polityczne (przypadek Wejherowa), Daniel KalinowskiFlorian Ceynowa – twórca wskazujący drogę; Łukasz GrzędzickiPrawny aspekt funkcjonowania języka regionalnego w Polsce – od teoretycznych możliwości do praktyki, i in. Promocja książki pt. Lech Bądkowski – 30 lat później pod red. Janiny Borchmann i Miłosławy Kosmulskiej. Wystawa poplenerowa malarzy z Koła Pasji Twórczych pt. „Panorama Kaszubów w 15. odsłonach”. Wystawa czynna do 4 grudnia na filii nr 1 przy ul. Reja 9.
 • Jacek Hugo-Bader – spotkanie autorskie – filia nr 1 w Bolszewie przy ul. Reja 9.

GRUDZIEŃ

 • 6 grudnia, w godz. 10.00-12.00 (sobota) – Mikołajki w bibliotece dla dzieci od lat 5-15. Oprawa – Teatr „Maszoperia”. Przedstawienie pt. „No to hopsa”. Biblioteka – filia nr 1 przy ul. Reja 9.
 • 10 grudnia, godz. 17.00 – „Gra w króla” – monodram (wersja jednego aktora) dla dorosłych. Biblioteka – filia nr 1 przy ul. Reja 9. Podsumowanie i wręczenie nagród osobom zaangażowanym w pracę w bibliotece.
 • 16 grudnia, godz. 17.00warsztaty z literaturą: Dyskusyjny Klub Książki poprowadzi Wiesława Waldowska. Wojciech Tohman Wściekły pies. Biblioteka – filia nr 1 przy ul. Reja 9.
 • 17 grudnia, godz. 17.00 – Wieczór wigilijny z elementami kaszubskimi dla twórców ludowych i pasjonatów gminy i powiatu wejherowskiego, wolontariatu bibliotecznego, Koła Pasji Twórczych, władz gminy Wejherowo, ludzi oświaty i kultury itp. Zbiorowa wystawa pań z KGW „Bolszewianki” z Bolszewa. Promocje książek: Klucz Jaromiry Labuddy/Pòwiôstczi, legeńdë i òpòwiôdanié pod red. Janiny Borchmann i Macieja Tamkuna oraz Aleksandra Labudy Òstatny sąd w Mirchòwie. Brawãda na dzejowò – spòlecznym spòdlim. Występ zespołu regionalnego. Biblioteka – filia nr 1 przy ul. Reja 9. Wystawa czynna do 15 stycznia 2015 r.

Oprac. Janina Borchmann

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>