„Kaszuby – moje miejsce na Ziemi” 2014

Podsumowanie projektu „Kaszuby moje miejsce na Ziemi”

W dniu 11 czerwca 2014 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyło się podsumowanie projektu pt. „Kaszuby moje miejsce na Ziemi”.
Janina Borchmann – dyrektor biblioteki, przywitała Panie: Elżbietę Landowską – dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie i Danutą Cieśmielewską – v-ce dyrektorkę, nauczycieli tej szkoły w osobach: Beata Brylowska i Marek Czoska oraz zebranych gości, a następnie zaprosiła na program literacko-muzyczny przygotowany przez Irenę Samson – nauczycielkę z SSP w Bolszewie. Dzieci recytowały utwory Alojzego Nagla, Romana Drzeżdżona i Bernarda Sychty. Uświetnieniem wieczoru były piękne piosenki wykonane przez dzieci. Atmosfera była wspaniała, a dzieci występujące zaprezentowały się w strojach kaszubskich.
Kolej przyszła na podsumowanie warsztatów regionalnych, które trwały od września 2013 r. do czerwca 2014 r. w siedzibie biblioteki, gdzie dzieci zapoznały się z tematyką: „Kaszubskie zwyczaje karnawałowe – dawna kuchnia kaszubska”; „Malowanie jaj metodą batiku”; „Wycinanka kaszubska”; „Okres Świętojański na Kaszubach”; „Słoma w kulturze kaszubskiej”; „Pusta noc – kwiaty z papieru” i „Kaszubskie malarstwo na szkle”. W sumie zorganizowano siedem spotkań prowadzonych przez doświadczoną regionalistkę Teresę Szczodrowską z Bolszewa. W całym cyklu spotkań uczestniczyło 37 dzieci w dwóch grupach.
Postanowiono nagrodzić osiem osób ze 100% frekwencją uczestnictwa w projekcie. Z młodszej grupy pod opieką Beaty Brylowskiej, nagrodzono dyplomami i książkami: Julię Dzięgielewską, Jakuba Konkol, Jakuba Milewczyka i Izabelę Wawrzyniak, natomiast w grupie starszej pod opieką Marka Czoski nagrodzono dyplomami i książkami: Wiktorię Kos, Sebastiana Wasilke, Małgorzatę Roszmann i Julię Pawelec. Pozostałe dzieci otrzymały podziękowania za udział i foldery „Nasz Patron – Aleksander Labuda”.
Z tej okazji przygotowano wystawę składającą się z prac dzieci wykonanych na zajęciach. Rodzice dzieci z zainteresowaniem podziwiały prace swoich pociech. Głos zabrała Pani Elżbieta Landowska, która podziękowała dyrekcji biblioteki za organizację i prowadzącym za prowadzenie warsztatów. Pani E. Landowska podkreśliła, iż „w budżecie szkoły od wielu lat są środki na działalność koła kaszubskiego, na naukę języka kaszubskiego i stroje dla dzieci”.
Następnie głos zabrała Pani Celina Szachowska, córka Pani Teresy Szczodrowskiej, podkreślając, „jak ważna jest tożsamość kaszubska, miejsce w którym żyjemy, podtrzymywanie tradycji poprzez mówienie o niej i praktykowanie na warsztatach regionalnych. Dzieci na zajęciach nie tylko własnoręcznie wykonywały prace, ale mieli możliwość poznania słów kaszubskich i wysłuchania tradycji regionalnych, które często T. Szczodrowska okraszała piosenkami i słowem kaszubskim”.

Oprac.: J.B. i D.W.

IMG_4685 IMG_4686 IMG_4687 IMG_4688 IMG_4689 IMG_4697 IMG_4699 IMG_4702 IMG_4706 IMG_4731 IMG_4736 IMG_4743

__________________________________________________________________

Kaszubska wycinanka

Dnia 25 kwietnia 2014 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyły się warsztaty z kaszubskiej wycinanki z cyklu „Kaszuby – moje miejsce na Ziemi”.
Zajęcia na temat kaszubskiej wycinanki rozpoczęto od symboliki siedmiu kolorów używanych przez Kaszubów do dekoracji domów. Kolor chabrowy oznacza jeziora, niebieski – niebo, granatowy – głębia morza, żółty – zboża dojrzewające na polach, zielony – lasy, czerwony – krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi i czarny – jak ziemia na polu czekająca na zasiew.
W zajęciach uczestniczyło 12 dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie pod opieką Beaty Brylowskiej, gdzie wykonano kartki z kolorami i motywami kaszubskimi.
Po zakończeniu zajęć Janina Borchmann – dyrektor biblioteki wraz z pracownikami, wręczyła Teresie Szczodrowskiej – prowadzącej warsztaty kwiaty i podziękowanie na pamiątkę 10.letniej współpracy na niwie krzewienia kultury kaszubskiej.
Oprac. D.W.
IMG_3576 IMG_3579 IMG_3578 IMG_3577

_____________________________________________________________________

Malowanie jaj metodą batiku

14 marca 2014 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Moje Kaszuby”, tematem wielkanocnym było „Malowanie jaj metodą batiku”.
W spotkaniu uczestniczyło 13 dzieci pod opieką Beaty Brylowskiej. Warsztaty prowadziła Teresa Szczodrowska – regionalistka z Bolszewa.
Zajęcia rozpoczęto od wysłuchania referatu na temat zwyczaju Wielkanocnego na Kaszubach, gdzie gości wielkanocny zając, a na stole stoi kilka wiosennych gałązek. Rozmawiano o Niedzieli Palmowej, który zaczyna okres wielkanocny, oraz o Wielkim Tygodniu – uroczystym czasie upamiętniającym ostatnie dni Chrystusa.
Malowanie jaj metodą batiku nie należą do najłatwiejszych, ponieważ przygotowanie pisanki z woskowym wzorem zajmuje sporo czasu. Dzieci do zabarwionej barwnikiem wody wkładały jajka, skorupka zmieniała kolor w miejscach, gdzie nie ma wosku, dzięki temu oczom ukazywały się piękne wzorki.
Kolejne warsztaty o tym samym temacie z grupą Marka Czoski, odbędą się 28 marca 2014 r.

Oprac. D.W.

IMG_2955 IMG_2956 IMG_2957 IMG_2959 IMG_2960 IMG_2961 IMG_2962 IMG_2963 IMG_2965

_____________________________________________________________________

Dawna kuchnia kaszubska

Dnia 10 i 17 stycznia 2014 r. Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie zorganizowała warsztaty z cyklu „Moje Kaszuby” pt. „Dawna kuchnia kaszubska”.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie pod opieką Beaty Brylowskiej i Marka Czoska.
Teresa Szczodrowska przyrządziła wraz z uczniami popularny piątkowy obiad na Kaszubach składający się ze śledzi i gotowanych ziemniaków w łupinach. Najbardziej popularna sałatka na Kaszubach to krojone w kostkę śledzie, ogórki, ziemniaki, cebula z przyprawami zalane śmietaną. „Kartofle wyszorować ugotować w łupinach. Śledzie wymoczyć oczyścić pokroić w dzwonka, skropić octem, dodać pokrojoną drobno cebulkę, zalać śmietaną, doprawić do smaku solą, pieprzem” – wspomniała Teresa Szczodrowska
Przyrządzone potrawy dzieci zaniosły do domów aby poczęstować bliskich i tym samym pochwalić się nabytymi umiejętnościami kulinarnymi.
Kolejne warsztaty odbędą się 14 i 23 marca pt. „Malowanie jaj metodą batiku”.

Oprac: D.W.

IMG_1436 IMG_1437 IMG_1438 IMG_1439 IMG_1440

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>